Gaziantep’te triko sektöründe”koronavirüs “tedirginliği yaşanıyor

0
787

Gaziantep’te yüzde 30’luk bir kesime hitap eden triko sektöründe koronavirüs tedirginliği yaşanıyor. İran ve Irak kapılarının kapanması, Avrupa ülkelerine şoförlerin gitmek istememesi, sektöre adeta darbe vurdu. Yeni sezona hazırlanan sektör temsilcilerinin bütün planları altüst olmuş durumda.

KAPILAR KAPALI SATIŞ YOK

Gaziantep Çorapçılar ve Trikotajcılar Odası Başkanı Reşit Durak, koronavirüs nedeniyle triko sektörünün tam bir çıkmaza girdiğini söyledi. Gaziantep’te trikonun etkileşim alanının yüzde 30’luk bir nüfusa sahip olduğunu belirten Durak, “Türkiye’de virüs çıkmasa dahi kapılar kapalı olduğu için satış yapamıyoruz. Avrupa ülkelerine satsak dahi, şoförler gitmiyor. Triko sektörü olarak biz bahardan itibaren yeni sezona başlarız ve üretime geçeriz. Ancak virüs korkusu planları alt üst etti. Şu anda esnafımız planlama yapamıyor. Yaptığı planlar alt üst olmuş durumda. Biran önce bu tehlikenin bitmesini bekliyoruz. Aksi takdirde çok büyük sıkıntılar bizi bekliyor olacak. Biz burada üretsek dahi satamadıktan sonra bir işe yaramayacak. O yüzden bu tehlike geçmeden ve sorun ortadan kalkmadan sıkıntı devam edecek” ifadelerini kullandı.

PLANLAR ALT ÜST OLDU

Durak, triko sektörünün genelde 6’ncı ayda hareketlendiğine ve yeni sezona merhaba dediğine dikkat çekerek, “Gaziantep’te binden fazla işletme var. İplik fabrikaları var. Ütücüsünden diğer sektörlere kadar, nüfusumuzun yüzde 30’una yakınına hitap eden bir sektörüz. Yani virüs tehlikesi nedeniyle ekonomimiz büyük zarar görecek. Şu anda satışta sıkıntı var. Ürün gönderemiyoruz. Asıl sıkıntı önümüzdeki bir iki ayda. Eğer o zamana kadar bu virüsten kurtulamazsak, çok zor günler bizi bekliyor olacak. Geçtiğimiz yıllarda sektör temsilcilerimiz, şimdiden planlamalarını yapmış oluyordu. Şu anda planlama yok. Yapanlarınki de alt üst oldu. Korku ve panik havası var. Türkiye’de çıkmasa da üretemeyiz. Çünkü o ürünleri yurt dışına gönderemezsek, üretim işe yaramaz” şeklinde konuştu.

telgraf.net

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here