“Yerli tohuma önem verilmeli”

0
1812

Şehitkamil Ziraat Odası Başkanı Cuma Yiğit, “Tohum ihraç edelim derken, ithal ediyoruz. Üreticimize destek vermeliyiz ki tohumumuzu kendimiz üretelim” diye konuştu.

“HER ÇEŞİT TOHUM ÜRETİMİ YAPILIYORDU”

Eskiden her çeşit tohumun üretildiğini, ancak şu anda üretilmediğini kaydeden Yiğit, “Örneğin; verimi yüksek diye buğday tohumu satmaya başladılar, o zamanda saman açığı ortaya çıktı. Hayvan işletmeleri samanı nereden temin edecekler? Tohum ihraç edelim derken, ithal ediyoruz. Üreticimize destek vermeliyiz ki tohumumuzu kendimiz üretelim” dedi.

“ÇİFTÇİMİZ PARA KAZANMAK İSTİYOR”

“Yeter ki çiftçi para kazansın, her şeyi üretiriz” şeklinde konuşan Yiğit sözlerini daha sonra şu şekilde sürdürdü;
“Çiftçilerimiz gece-gündüz, soğuk-sıcak demez üretir, yeter ki para kazansın. Yerli tohum üretenler Tarım ve Orman Bakanlığı’ndan destek alıyor, ancak destek alan kişi tohumu kendisi mi üretiyor, yoksa yurt dışından mı getiriyor diye devletin denetlemesi gerekmektedir.  Türkiye tohumu İsrail, Kanada ve Hollanda gibi ülkelerden alıyoruz. Koordineli olarak çalışsak ve çiftçiye de her türlü desteği versek, her şeyi üretiriz. Ama çiftçi ürettiği ürünler kar yerine zarar ederse üretmez. İnsan sağlığı ile oynayan gıda işletmecilerine denetimler yapılsın, yüksek meblağlarda cezalar yazılsın, biz denetlemeden yanayız. Herkes işini doğru ve dürüst şekilde yapsın. Şu anda köylüye merdiven altında yoğurt yapıyor diye ceza yazılıyor. Köylü sütünü ve yoğurduğunu rahatlıkla satabilmelidir.”

hakimiyetgazetesi.com

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here