Gaziantep’te ki yapıların yüzde 60’ı kaçak

0
386

Gaziantep Mimarlar Odası Başkanı Özgür Girişken, kentte olası bir depreme karşı alınacak önlemler konusunda düzenlenmesi istenen çalıştayın yapı envanterinin çıkartılmasından sonra daha doğru olacağını kaydetti.

“Gaziantep’te olası ve yıkıcı bir deprem karşısında acil eylem planı olup olmadığı çok konuşuldu. Depremden sağ veya yaralı olarak kurtulanların nerelerde toplanacağı, bunları nasıl müdahale edileceği konusunda tutunda acil ulaşım noktasında ki acil durum merkezlerinin nasıl olacağını konuşup tartışıyoruz” diye konuşan Mimarlar Odası Gaziantep Şube Başkanı Özgür Girişken, “En önemli konuların başında ise kent genelinde yapıların hangi boyutta olduğu konusu var. Bu konuda da bir çalışma yapılmadı. Deprem konusunda yapılacak bir çalıştaydan önce kent genelinde yapıların tamamının bir envanteri çıkartılmalı. Gaziantep’te ki yapıların yüzde 60’ına yakını kaçak, bu yapıların depreme ne kadar dayanıklı olup olmadıkları araştırılmalı.”

“ÖNCE ENVANTER SONRA ÇALIŞTAY YAPILMALI”

“Gaziantep’te mesela kamu binaları, hastaneler ve okulların deprem karşısında ki durumları nelerdir bilinmiyor. Bu konuda da çalışmalar yapılmalı. Bunların tamamı yapılmadan ortaya konacak bir çalıştayın başarılı olacağını düşünmüyorum” diye konuşan Özgür Girişken sözlerini şu şekilde tamamladı;

“Bu nedenle kentte ki yapıların tamamının envanterinin çıkartılması gerekiyor. Kentte yaşayan mimar ve mühendislerin yapıların depreme karşı dayanıklılık envanterinin çıkartılması noktasında değerlendirilmesi gerekiyor.”

hakimiyetgazetesi.com

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here