Gaziantep Millet Bahçesi’nde çalışmalar başladı

0
638

Son yıllarda Gaziantep’te yoğun tartışmalara neden olan Millet Bahçesi Projesi’nde çalışmalar başladı. Geçtiğimiz yıl tüm itirazlara rağmen 30 Ekim tarihinde yapılan ihaleye ikisi Gaziantep’ten olmak üzere 20 firma katılmıştı. Açık usul ile yapılan ihaleyi 72 milyon 223 bin TL teklif veren Ali Acar İnşaat San Tic Ltd Şti isimli firma kazandı. İhalenin ardından 10 Ocak 2020 tarihinde firma ile sözleşme yapıldı. 1 yıl 1 ay olarak belirlenen inşaat işi için 7 Şubat tarihi itibariyle çalışmalar başladı. Öte yandan Gaziantep Valiliği yerine yapılması planlanan son anda vazgeçilerek 2 bin kişilik cami projesine dönüştürülen caminin yapımı için Kamil Ocak Stadyumu boşaltıldı. Önümüzde günlerde Kapalı Spor Salonunun yıkılarak, proje kapsamında cami inşaatının da başlaması bekleniyor.

İHALEYİ ALİ ACAR İNŞAAT KAZANDI

Gaziantep gündemini bir süredir meşgul eden ve şehrin çehresini değiştirecek olan Millet Bahçesi Projesi’nin ihalesi geçtiğimiz yıl gerçekleştirildi. İhaleye 2’si Gaziantep’ten olmak üzere toplam 20 firma katıldı. Arsa bedeli ile birlikte 250 Milyon liraya mal olması hesaplanan Millet Bahçesi ihalesine katılan firmaların teklifleri 60 Milyon TL ile 115 Milyon TL arasında değişmişti. Açık usulle yapılan ihaleyi 72 milyon 228 bin TL teklif veren Ali Acar İnşaat San Tic Ltd Şti isimli firma kazandı.

ÇALIŞMA BAŞLADI

Firma ile 10 Ocak tarihinde yapılan sözleşmenin ardından 20 Ocak 2020 tarihi iş başlangıcı olarak belirlendi. 1 yıl 1 ayda tamamlanması hedeflenen proje için 7 Şubat tarihi itibariyle otopark ve arasanın yapılacağı kısımda kazı çalışmaları başlatıldı. 72 milyon 223 bin TL bedelli projenin ihale süresi kapsamında 22 Şubat 2021 tarihinde tamamlanması bekleniyor.

BİR YILDA TAMAMLANACAK

Gazetemize açıklamalarda bulunan Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Sezer Cihan, “72 milyon TL bedelle ihale sonuçlandı. Şu anda çalışmalar başlatıldı. Millet Bahçesi Projesi için bir yıllık bir süre öngörülüyor. Bütçesi TOKİ tarafından sağlanıyor, ödemelerde aksilik olmaması halinde bir yıl içerisinde tamamlanacak. Otopark alanı geniş olduğu için süre bu şekilde işliyor. Kapalı Spor Salonunun da yakın zamanda yıkılmasını bekliyoruz. Spor Salonunda boşaltım işlemleri başlatılmıştı” diye konuştu.

KAPALI SPOR SALONU BOŞALTILDI

Gaziantep Valiliği yerine yapılması beklenen devasa cami projesinden vazgeçilmesinin ardından Millet Bahçesi içerisine iki bin kişilik projeyle uyumlu bir cami yapılacağı duyurulmuştu. Yapılan açıklamalarda caminin Kamil Ocak Kapalı Spor Salonu yerine yapılması kararlaştırılmış ve plan notuna eklenmişti. Proje kapsamında Kamil Ocak Kapalı Spor Salonunun boşaltım işlemleri tamamlandı. Araç otoparkı olarak kullanılan Kapalı Spor Salonunun önündeki boş alan ise araç girişine kapatıldı. Kamil Ocak Spor Salonunun önümüzdeki günlerde proje kapsamında yıkımına başlanması bekleniyor.

KAMİL OCAK İSMİ YAŞATILACAK

Büyükşehir Belediyesi’nde Millet Bahçesi Projesi’ne ilişkin düzenlenen basın toplantısında Kamil Ocak Kapalı Spor Salonu’nun durumu gündeme gelmişti. Yeni bir spor salonu yapımına başlanacağını duyuran Şehitkamil Belediye Başkanı Rıdvan Fadıloğlu, Kamil Ocak isminin yaşatılacağını belirtti. Fadıloğlu, “Adı Kamil Ocak Kapalı Spor Salonu olmak koşuluyla Mücahitler Mahallesi’ne yapılacak olan mevcut Kamil Ocak Salonunun kapasitesinin üstünde, her türlü müsabakanın yapılabileceği nitelikte bir yeri hayata geçireceğiz. Şuanda ihalesi yapılmış bir Millet Bahçesi var. Bunu bir an önce hayata geçirmek için önce yıkılıp sonra yapılması söz konusu” açıklamasında bulunmuştu.

İHALE 30 EKİM 2019 TARİHİNDE YAPILDI

TOKİ tarafından 30 Ekim 2019 tarihinde yapılan ihaleye ikisi Gaziantep’ten olmak üzere 20 firma katıldı. İhaleye katılan firmalar, EMT İnşaat 88 milyon 580 bin TL, Binbay-Enam iş ortaklığı 77 milyon 777 bin TL, Yeni Fidan İnşaat-Tepe Konut İnşaat ortaklığı 73 milyon 817 bin TL, Kayasan Yapı 72 milyon 837 bin TL, Özkılıç Yapı 73 milyon 220 bin TL, Adıgüzeller İnşaat 81 milyon 380 bin TL, Durmaz Oto-Reha İnşaat 79 milyon 70 bin TL, Mektep Yapı 72 milyon 253 bin TL, Okçuoğlu A.Ş. 72 milyon 453 bin TL, Erensan İnşaat 73 milyon 600 bin TL, Görkem İnşaat 77 milyon TL, Pars Group-Cıtroy Servis 115 milyon TL, Ziver İnşaat 84 milyon TL, Güngör Tarım 77 milyon 687 bin 444 TL, Mefe İnşaat Kurumsal Yapı ortaklığı 60 milyon 360 bin TL, Çakır İnşaat 65 milyon 270 bin TL, GRSİ İnşaat-Gaziantep Gold Yapı 75 milyon 627 bin TL, Bahadır Group-Caba İnşaat 72 milyon 640 bin TL, Ali Acar İnşaat 72 milyon 228 bin TL, YCG İnşaat 75 milyon 365 bin TL teklif vermişti.

STK’LAR İTİRAZ ETMİŞTİ

Gaziantep Kent Merkezinde yapılacak olan Millet Bahçesi Projesi’nin ihalesi STK’ların tüm itirazlarına rağmen 30 Ekim tarihinde yapılmıştı. 20 firmanın katıldığı ihaleye ilişkin Gaziantep’ten projeye yönelik itirazlar yapılmıştı. Kentte yükselen itirazlar doğrultusunda TOKİ ve Büyükşehir Belediyesi geri adım atmış, Gaziantep Valiliği yerine yapılacak olan devasa Camii inşaatından ve Muammer Aksoy Bulvarı’nın bir bölümünün kapatılmasını içeren düzenlemeden vazgeçilmişti.

Tüm gelişmeler ile birlikte Millet Bahçesi Projesi’nin 2021 tarihinde tamamlanması bekleniyor.

gazeteekspres.com

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here