Esnaf “af ” bekliyor

0
1576

Ankara kulislerinde ekonomik durgunluk ve vergi tahsilatlarındaki azalma nedeniyle konuşulan vergi affı, esnafı da heyecanlandırdı. Esnaf, ödeme zorluğu çektiği vergi ve SGK primleri için yeni bir yapılandırma yapılmasını bekliyor.

Ankara kulislerinde ekonomik durgunluk nedeniyle vergi affı yeniden konuşulmaya başlandı. Ödemeler konusunda sıkıntı yaşayan esnaf da af dedikodularını merakla takip ediyor. Eğer gerçekleşirse, bu Türkiye’nin 36’ncı, AK Parti iktidarının ise 10’uncu vergi affı olacak.

ÇARE OLUR MU?

Öte yandan olası bir affın, çözüm olup olmayacağı da konuşuluyor. İş dünyasının mevcut primleri ödeyemediğine dikkat çeken uzmanlar,  “Piyasadaki şartlar ortada. Esnaf, kazanamadığı için yükümlülüklerini yerine getiremiyor. Bu şartlarda yapılacak yapılandırmanın da taksitlerini ödeyemeyecek.  Öncelikle piyasanın rahatlatılmasını sağlayacak önlemler alınmalı.

Ancak vergi ve prim borçları faizle ödenemeyecek boyuta ulaşan esnafa, en azından faizlerde yapılacak bir kolaylık, piyasalara bir nebze nefes aldırabilir. Bu yıl bütçe gelirlerinde ciddi düşüş yaşandı. Tahsilatlar ciddi oranda geriledi. Bu açıdan bakıldığında devlet için de tahsilatları yükseltme imkanı sağlayabilir.” yorumunu yapıyorlar.

ESNAF, NEFES ALMAK İSTİYOR

Piyasalardaki daralma nedeniyle ayakta kalma mücadelesi veren küçük esnaf ise, nefes alacak önlemlerin alınmasını istiyor. Mevcut şartlarda af taksitlerini ödemenin de zor olduğunu belirten iş dünyası, “ Ancak diğer tarafta bir tarafta devlete karşı yükümlülükleri sürekli birikiyor. Üzerine binen faiz yükü ile altından kalkılamaz hale geliyor. Devlet, piyasaları rahatlatmak adına esnafın üzerindeki faiz yükünü almalı.” şeklinde konuşuyor.

gazeteekspres.com

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here