Zeugma Müzesi’ndeki mobbing intiharı TBMM’ye taşındı

0
636

CHP Gaziantep Milletvekilleri Opr. Dr. Bayram Yılmazkaya ve İrfan Kaplan, Gaziantep Zeugma Mozaik Müzesi’nde yaşanan usulsüzlükleri ve intihar vakasını Türkiye Büyük Millet Meclisine taşıdı. Yılmazkaya, müze ile ilgili bugüne kadar birçok şikâyetin bulunmasına karşın tutanak tutulan idarecilerin usulsüzlükleriyle ilgili Kültür Bakanlığına yapılan başvurulara rağmen gerekli soruşturmaların yapılmamasına dikkat çekerken, Kaplan da, basına ve kamuoyuna yansıyan bilgilerden yola çıkarak 150-200 eserin eksik olduğu anlaşılması üzerine, müze müdürünün bu eserleri üzerine zimmetlenmesi konusunda baskı yaptığı ve bunu kabul etmeyen Merve Kaçmış’a mobbing uyguladığı iddiasının doğru olup olmadığını Bakan Ersoy’a sordu.

İrfan KAPLAN Opr. Dr. Bayram Yılmazkaya

“Aynı müdür döneminde başka bir personelin yaşamını
yitirdiği doğru mudur?”

Gaziantep Zeugma Mozaik Müzesinde Arkeolog olarak çalışan Merve Kaçmış’ın 13 Ocak’ta yaşamına son vermesi ile ilgili çalıştığı kurumda gördüğü mobing ve 150-200 adet tarihi eserin usulsüz bir şekilde üzerine geçirmesiyle ilgili iddialara ilişkin, Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’a cevaplaması için yazılı soru önergesi veren Yılmazkaya, konuyla ilgili çarpıcı açıklamalarda bulundu.
Şikayet dilekçelerini yırttı iddiası
Daha önce müze müdürünün usulsüzlükleriyle ilgili tutanak tutan ve Kültür Bakanlığına şikâyet eden bir gişe görevlisinin işten çıkarıldığı ile ilgili iddiaları Bakan Ersoy’a soran Yılmazkaya, yaz aylarında günlük 10-15 şikâyeti bulan müzedeki ziyaretçilerin dilekçelerinin müze müdürü tarafından yırtıldığı ve gerekli yerlere bildirmediğiyle ilgili bugüne kadar neden bir işlem yapılmadığını da sordu.
Müfettişlerin olayları kapatmasıyla ile ilgili bir işlem yapacak mısınız?
“Zeugma Mozaik Müzesinde Arkeolog olarak çalışan Merve Kaçmış’ın yaşadığı mobing ve baskılarla ilgili Bakanlığın bilgilendirildiği ama bu şikâyetlerle ilgili bir işlem yapılmadığı doğru mudur?” diye soran Yılmazkaya, “Gaziantep Zeugma Mozaik Müze Müdürü ile ilgili bugüne kadar kaç şikâyet bulunmakta? Bu şikâyetlerin kaçı işleme alındı? Sonuçlanan var mı? Müdüre yönelik birçok şikâyetin olmasına rağmen mobing davalarının açıldığı ancak yetkililerinin bu duruma sessiz kaldığı yönünde müze personelinin iddiaları bulunmakta. Bu şahıs hakkındaki şikâyetlerin dikkate alınmaması ya da herhangi bir inceleme ve soruşturma başlatılmaması veya müfettişlerin olayları kapatmasıyla ile ilgili bir işlem yapacak mısınız?” dedi.
Müze müdürünün Bakanlık tarafından korunduğu doğru mu?
“Bu müze müdürünün Bakanlık tarafından korunduğu yolundaki iddialara ilişkin bir açıklamanız var mı? Yoksa bu şahıs Kültür Bakanlığı tarafından korunmakta mıdır?” iddialarını Bakan Ersoy’a soran Yılmazkaya önergesinde şu sorulara cevap aradı;“Müdürün kendine yönelik ekip kurma amacıyla başka çalışanlara uyguladığı mobing ve baskılar sonucu birçok şikâyetin olduğu hatta istifa eden personelin olduğu doğru mudur? Aynı müdür döneminde başka bir personelin yaşamını yitirdiği doğru mudur? Konuyla ilgili bir incelemeniz oldu mu? Müzenin taşınması sırasında bazı eserlerin ortadan kaybolduğu bununla ilgili müze içinde birçok olayın yaşandığı, Bakanlığa konuyla ilgili ihbarların yapılmasına karşı bir işlem yapılmadığı doğru mudur? Kamuoyunu aydınlatıcı bir açıklamanız olacak mı?
150-200 adet tarihi eserin ortadan kaybolduğu iddiaları ile ilgili Bakanlığınızın mantıklı bir açıklaması var mı? Bu iddialar doğru ise bu güne kadar neden hiç haberiniz olmadı? Son yaşanan gelişmeler ışığında müzelerdeki güvenlik zafiyetleriyle ilgili bir çalışmanız olacak mı?
Daha önce Müze Müdürünün usulsüzlükleriyle ilgili tutanak tutan ve Kültür Bakanlığına şikâyet eden bir gişe görevlisinin işten çıkarıldığı ile ilgili iddialar doğru mudur? Yaz aylarında günlük 10-15 şikâyeti bulan müzedeki ziyaretçilerin dilekçelerini Müze Müdürü tarafından yırtıldığı ve gerekli yerlere bildirmediğiyle ilgili iddialar ve şikâyetler konusunda bugüne kadar Bakanlığınızın bir çalışması oldu mu?”
Tedbir ve önlemler neden bir insan canına kıydıktan sonra yapılıyor?
CHP Gaziantep Milletvekili İrfan Kaplan da soru önergesinde şu iddiaları dile getirdi:, “Basına ve kamuoyuna yansıyan iddialar çok endişe verici. 150-200 kayıp eserden bahsediliyor, bu eserleri Arkeolog Merve Kaçmış’a zimmetlemek için baskı yapıldığı iddia ediliyor. 150-200 tane eser nerde? Nasıl eksik? Bununla ilgili bir denetim yapılmadı mı? Bu sorular cevaplanmalı. En başında yapılması gereken tedbir ve önlemler neden bir insan canına kıydıktan sonra yapılıyor. Basında bugün ilgili Müdür’ün görevden alındığı iddiası var. Bugüne kadar neden görevinden alınmadı?
Bir müzede kayıp eserler varsa, ilgili Bakanlık bu eserlerin nerde olduğunu, kim ya da kimler tarafından kaçırıldığını ya da nasıl kayıp olduğunu araştırarak kamuoyuyla paylaşmak zorundadır. Ortada bir tarihi eser kaçakçılığı varsa bu çalışan bir kişi üzerinden örtbas mı edilmeye çalışıldı? En kısa zamanda bu olay tüm yönleriyle araştırılmalı ve aydınlatılmalıdır. Sorumlular yargı önünde hesap vermeli ve hak ettiği cezayı almalıdır. İddialar doğruysa bu bir intihar değil cinayettir.
Gaziantep’te birçok müze ve tarihi yer bulunmaktadır. Demek ki uygulama ve denetimlerde bir sıkıntı var. Yetkilileri göreve davet ediyorum. Bu ve buna benzer vahim olayların yaşanmaması adına yerinde ve zamanında gerekli denetimler yapılmalıdır” dedi.
Merve Kaçmış’a yapılan mobbing iddiaları doğru mudur?
İlgili müdür ve çalışanlar hakkında yasal bir işlem yapılmış mıdır?
Kayıp olduğu iddia edilen 150-200 tarihi eser ile ilgili bugüne kadar neden bir çalışma yapılmamıştır?
Zeugma Müzesi’nde en son sayım kaç yılında yapılmıştır? Bu sayımların sonucunda eksik tarihi eser saptanmış mıdır? Sayısı kaçtır?
Gaziantep ilimizdeki diğer müzelerdeki kayıp eserler içinde bir çalışma başlatılacak mıdır?
Ortada 150-200 kayıp tarihi eser varsa ve Arkeolog Merve Kaçmış’a bu kayıp eserler zorla zimmet ettirilmek istendiyse; intiharına yol açan bu durumun vebalini nasıl ödemeyi düşünüyorsunuz?” 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here