Gaziantep’te kayıt dışı sorunu büyüyor

0
414

Gaziantep’te bulunan işletmelerde Suriyeli Mültecilerin ucuz iş gücü olarak görülerek, kölelik koşullarında çalıştırıldığı biliniyor. Gaziantep’te Organize Sanayi Bölgesi başta olmak üzere KÜSGET, oto sanayi siteleri, ayakkabı ve konfeksiyon atölyelerinde hiçbir güvenceye sahip olmadan çalışan Suriyeli Mültecilerin durumuna ilişkin olarak açıklamalarda bulunan TÜM-TİS Genel Başkanı Kenan Öztürk ve Genel İş Sendikası Gaziantep Şube Başkanı Süleyman Göçmen, Gaziantep’te kayıt dışı sorununun her geçen gün büyüdüğünü, yetkililerin bu konuya göz yumduğunu söylediler.

Suriye’de iç savaştan kaçarak ülkemize sığınan 4 milyondan fazla Suriyeli Mülteci, İstanbul, Şanlıurfa, Gaziantep, Hatay ve Kilis illeri başta olmak üzere Türkiye’nin birçok şehrinde ikamet ediyorlar. Savaş koşullardan kaçarak gelen mülteciler, yaşamlarını sürdürmek için çalışmak zorunda kalırken, Gaziantep Organize Sanayi Bölgesi başta olmak üzere pek çok sektörde kendilerine iş buluyorlar. Çalışma izinleri bulunmayan mültecilerin istihdam edilmesi için işletmelere kolaylık sağlanırken, işverenler bu uygulamayı çiğneyerek, Suriyeli Mültecileri ucuz iş gücü olarak işe alıyorlar.

DÜŞÜK ÜCRET, UZUN ÇALIŞMA SAATLERİNE MAHKUM EDİLİYORLAR

Düşük ücretlerle, uzun çalışma saatlerine mahkum edilen mülteciler, güvencesiz olarak çalıştırılırken; Türk işçiler ise maliyetli oldukları gerekçesi ile işten çıkarıldığı iddia edildi. TÜM-TİS Genel Başkanı Kenan Öztürk ve Genel İş Sendikası Gaziantep Şube Başkanı Süleyman Göçmen, mülteci işçilerin durumlarına ilişkin açıklamalarda bulundu.

İŞÇİLER ÜZERİNDE BASKI UNSURU OLARAK KULLANILIYORLAR

TÜM-TİS Genel Başkanı Kenan Öztürk, “Göçmen işçiler ve Suriyeli İşçiler kullanılarak çalışma yaşamında baskı kuruluyor.  Çalışma yaşamı tümden kuralsız bir hale getirilmek isteniyor.  Gaziantep başta olmak üzere pek ilde mülteci işçiler çalıştırılıyor ve bunlarda yasadışı şekilde çalıştırılıyor. Suriyeli Mülteci işçilerin ucuz iş gücü olarak, kayıt dışı şekilde çalışması, yerli vatandaşlar üzerinde baskı unsuru olarak kullanılıyor. İşinden olmak istemeyen insanlar işverenin, zam, çalışma saatleri gibi konularda baskılarına maruz kalıyorlar. Suriyeli mültecilerin, ucuz iş gücü olarak kullanılması ve uzun saatler boyunca çalıştırılması Türkiye genelinde sorun ancak Gaziantep’te daha büyük bir sorun olarak karşımıza çıkıyor.”  

ÇALIŞMA İZİNLERİ YOK

Öztürk, “Ayakkabıcılar Sitesi, tekstil atölyeleri, sanayi sitelerinde, nakliyat ambarlarında Suriyeli Mülteciler ve göçmen işçiler çalıştırılıyor. Hemen her iş kolunda işverenler, çalışma izni olmayan, herhangi bir güvencesi olmayan göçmen işçileri ya da Suriyeli Mültecileri çalıştırıyorlar. Var olan işçiler işten çıkartılarak, göçmen işçiler uzun saatler boyunca çalıştırılıyor.”

YETKİLİLER GÖZ YUMUYOR

Resmi kurumların bu konuda herhangi bir işlem yapmadıklarını söyleyen Öztürk, “Tüm bunlar olarakken hiçbir resmi kurum bu konuda bir işlem yapmıyor. İşverenlerin bu tutumuna göz yumuluyor. İşverenlerin çalışma yaşamını tümden kuralsız hale getirmesine sessiz kalınıyor. Suriyeli Mülteciler, kölelik koşullarında, güvencesiz şekilde çalıştırılıyor. Bu noktada dürüst çalışan işverenlerde bu yolla cezalandırılıyor” diye konuştu.

KÖLELİK ŞARTLARINDA ÇALIŞTIRILIYORLAR

Çalışma Bakanlığına bu konuda defalarca kez başvuruda bulunduklarını söyleyen Öztürk, “Kayıt dışı çalıştırılan Suriyeli Mülteciler ve göçmen işçiler konusunda gerekli mercilere başvurularda bulunduk. Bu işçilerin neden oldukları sorunları, işverenlerin tutumlarını ve devletin uğradığı zararı anlattık. Bu konuda denetimlerin artırılması gerektiğini söyledik. Defalarca iletilmesine rağmen herhangi bir çalışma yapılmadı. Tüm sektörlerde kayıt dışı, güvencesiz, ucuz iş gücü olan göçmen işçiler çalıştırılmaya başlandı. Türk işçilerinin ya çıkışları veriliyor ya da düşük ücretlerle çalışmaya mahkum ediliyor.  Şuanda işverenler bu politikayı sürdürüyorlar” şeklinde konuştu.

DEVLETİN HAREKETE GEÇMESİ GEREKİYOR

Genel İş Sendikası Gaziantep Şube Başkanı Süleyman Göçmen, “Suriyeli Mültecilerin iş hayatına katılımı konusunda yeni uygulamaların hayata geçirilmesi gerekiyor. OSB’de bulunan fabrikalarda, küçük atölyelerde Suriyeli mülteciler istihdam ediliyor. Bu insanlar ucuz iş gücü olarak görülmeleri, sigortasız, güvencesiz ve uzun saatler boyunca çalıştırılıyorlar. Mülteci işçilerin bu durumu işverenlere cazip geliyor ve mevcut çalışanlarını işten çıkartarak, Suriyeli mültecileri işe alıyorlar. Bu noktada devletin harekete geçmesi ve kayıt dışı, ucuz iş gücü olarak çalıştırılan bu insanların durumuna yönelik bir düzenleme yapması gerekiyor. Aksi halde işverenlerin bu tutumu devam edecektir” diye konuştu.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here