Gaziantep’te ekmeğin kalitesinde düşüş

0
569

Gaziantep’te pide ekmeğinde yaşanan denetimsizlik nedeniyle son aylarda ekmeğin kalitesinde önemli düşüş yaşandı.

KALİTELİ EKMEK İSTİYORUZ!

Şehrimizde pide fırınlarında denetim mekanizması son dönemde yine çalışmamaya başladı. Daha önce belediyelerin denetiminde olan fırınlar, yasal düzenlemelerin ardından bu yetkiden mahrum bırakıldı. Denetim yetkisini alan Tarım İl Müdürlüğü yetersiz personeli ile bu işle uğraşamaz duruma geldi.

AYLARDIR TARTIŞILIYOR AMA ÇÖZÜM ÜRETİLMİYOR

Pide fırınlarında üretilen ekmeğin kalitesi aylardır tartışılıyor. Vatandaşa gramajı düşük hamur yediren pide fırınlarına yönelik denetimler ise geçmiş yıllara oranla düşük. Meslek odası ise üzerine düşen görevi yerine getirmiyor. Tüketiciler yapılan tüm haber ve araştırmalara rağmen ekmekte yaşanan bu önemli sorunların kolay çözülemeyeceğini anlattılar. Tüketiciler, “Besleyici özelliğine sahip olmayan ve Türkiye’nin en kalitesiz unundan ekmek kentimizde üretilir ve ekmek adı altında pazarlanır. Bu konuda fırıncıların üretim kalitesi dışında sorumluluğu yoktur. Unu nasıl alırlarsa ekmeği öyle üretirler. Daha önce denetimler aktif bir şekilde yapılırdı. Fakat bu yetki yasal düzenlemelerle Tarım İl Müdürlüğü’ne geçti. Yetki belediyelerden alındıktan sonra ekmekte kalitesiz üretim arttı” şeklinde görüş belirtiyorlar.

DENETİMLER GÖSTERMELİK Mİ YAPILIYOR?

Kalitesiz ekmek yediklerini açıklayan tüketiciler açıklamalarını şu şekilde sürdürdüler; “Çok geniş ve organize denetim kadrosu olan esnaf ve üretici ile içe olan belediye organları yerine bu
yetkinin yetersiz kadrosu ve sadece rutin şekilde denetim yapan bu yeni denetim mekanizması işi yüzüne gözüne bulaştırmıştır. Burada mağdur olan ekmek alıp, ekmekle beslenmeye çalışan, ancak içinde glutenin ve vitaminlerinin çalındığı tatsız posa yemeğe mahkum edilen halkımızdır. Çözüm; gıda maddelerinin ve üreticilerinin denetim yetkisi tekrar Belediyelere verilmeli, gıda laboratuarları ve Kimyahaneler yeniden çalıştırılmalıdır. Bu sorunun Büyükşehir Belediye Başkanımız Fatma Şahin el koymalıdır. Çünkü; belediye başkanı Fatma Şahin’de yediği ekmeğin kalitesiz olduğunu ve nedenini bilecek kadar konunun uzmanıdır.”

hakimiyetgazetesi.com

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here