Gaziantep’in eğitim konusunda vahim tablosu

0
1805

Liselere Giriş Sınavı (LGS) iller sıralamasında Gaziantep  81il içinde 66. olabildi. Geçen yıl 63. sırada olan Gaziantep’in daha da gerilemesi üzdü.

17 birinci çıkardığımız LGS’de sevincimiz kursağımızda kaldı. Açıklanan iller sıralaması ile hüsran yaşadık.Sıralamanın açıklanması ile Gaziantep’in yıllardır bir adım kat edememesi nedeniyle uzun zamandır görevde olan Milli Eğitim yönetimi sosyal medyada eleştiri oklarının hedefi oldu. Yapılan yorumlarda eğitimde bu kadar geri olan kentte ödenek olmaması nedeniyle okul inşaatlarının durdurulması da tepkilere neden oldu.

LGS’de toplam net sayısı baz alınarak yapılan değerlendirmeye göre en başarılı 3 il Muğla, Tunceli ve Giresun oldu.

ham puan ortalamalarına göre il sıralamasında Muğla 7.28 ortalama puanla ilk sırada yer alırken, Türkçe, Matematik, Fen Bilimleri İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi, Yabancı Dilin baz alındığı sıralamada Gaziantep 5.16 ortalama puan ile 66. sırada yer aldı. 334,22 puan ortalamasıyla geçtiğimiz yıl 63. sırada yer alan Gaziantep bu sene 3 puan geriledi.Şırnak, Hâkkari ve Siirt ise başarı sıralamasının en altında yer alıyor. Kız öğrencilerin daha başarılı olduğu sınavda Doğu ve Güneydoğudaki illerden sadece Tunceli ilk sıralarda yer alırken bu bölgedeki illerin neredeyse tamamı en alt sıralarda yer alıyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here