Eğitimcilerden Vizyon Belgesi eleştirisi

0
569

Eğitim-Sen Gaziantep Şubesi tarafından Eğitim-Sen Genel Başkanı Feray Aytekin Aydoğan ve Prof. Dr. Adnan Gümüş’ün konuşmacı olarak katıldığı “Türkiye’de Eğitim Sorunları ve Eğitimin Geleceği” konulu panel düzenledi. Düzenlenen etkinlikte konuşan Eğitim-Sen Genel Başkanı Feray Aytekin Aydoğan, Eğitimde ortaya koyan Vizyon Belgesi’ni eleştirerek, Vizyon Belgesi’nin gerçeklerle çeliştiğini söyledi.

İnşaat Mühendisleri Odası Gaziantep Şubesi konferans salonunda düzenlenen panele Eğitim-Sen Genel Başkanı Feray Aytekin Aydoğan, Prof. Dr. Adnan Gümüş, Eğitim-Sen Gaziantep Şube Başkanı Ali Ersönmez ve davetliler katıldı. Panelde konuşan Eğitim-Sen Genel Başkanı Feray Aytekin Aydoğan, 24 Haziran Seçimleri sonrasında bir Vizyon Belgesi yayınlandığını söyledi. Aydoğan, “Çok süslü cümlelerle açıklandı bu vizyon belgesi. Ama tüm vizyon belgesini incelediğimizde, aslında 2002’den bu yana hiçbir şeyin değişmediğini ve vizyon belgesinin bütün omurgasını da şu anki iktidarın seçim beyannamesinde yer alan eğitimle ilgili bölümlerin olduğunu gördük. Neler var bu vizyon belgesinde; özelleştirme politikaları ile öğrencilerimize dayatılan paran varsa o da yetmez paran kadar eğitim politikalarının hızla devam ettirildiğini gördük. En son Türkiye genelinde meslek liseleri ile yapılan protokoller özelinde örneğin şu anda hem okullarımız, hem okullara ait bütün alanlar, hem de orada çalışan öğretmenlerin, okul idarecileri ve öğrencilerimizin sermayeye bir fiil satışa çıkarıldığını da gördük. Bunun için de yine il il dolaşıp eylemler, etkinlikler düzenliyoruz.’’

GERÇEKLERLE ÇELİŞMEYE BAŞLADI

Sözlerini sürdüren Aydoğan, “2023 iktidarın ilan ettiği yeni rejimin kurumsallaşacağı bir tarih olarak ilan edildi. Vizyon belgesinin dünden bugüne gelen bir değişim olmadığını, 2002’den bu yana devam eden o planlı sürecin devamı olduğunu söyleyebiliriz. 24 Haziran öncesi her parti seçim beyannamesi paylaştı. Biz o beyannamelerde eğitim alanına ayrılan kısmı incelerken AK Parti’nin eğitim sistemi vaadinin açıklanan vizyon belgesinin ana omurgasını oluşturduğunu gördük. Mesela vizyon belgesinde okul öncesi eğitimin ücretsiz olacağı yazıyordu. Bizde zaten bunu istiyorduk. Ancak var olan gerçekliğe döndüğümüzde, eğitim yatırımlarına ayrılan bütçe geçen senenin yarısına indirildi. Yani var olan gerçekler ile vizyon belgesi çelişmeye başladı.”

“MÜCADELE ETMEYE DEVAM EDECEĞİZ”

Vizyon Belgesine ilişkin açıklamalarını sürdüren Aydoğan, “Protokoller ve işbirlikleri üzerinden, hiçbir eğitimci niteliği taşımayan çeşitli vakıf ve dernekler üzerinden eğitimde kuşatmanın da devam ettiğini ve devam ettirileceğini de vizyon belgesinde gördük. Yine kendi alanımız üzerinden baktığımızda, öğretmenler, bilim emekçileri özelinde iş güvencemiz ve yıllardır çok sayıda mücadele ederek kazandığımız hakkımızın ihlal edildiğine tanıklık ettik. Biz konfederasyonumuz ile birlikte 24 Mayıs’ta eğitim alanı ve kamuya ait tüm alanlara ilişkin hem yurttaşların hizmet alma hakkı, hem de kamu emekçilerinin hakları için Ankara’da olacağız Çalışma Bakanlığı önünde olacağız işyerlerimizde de, sokaklarda da yine mücadelemizi dün olduğu gibi bugünde büyüterek, yürütmeye devam edeceğiz” diye konuştu.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here