Orhan Yıldırım;”En büyük sorun ikili eğitim ve Suriyeliler “

0
644

Sınıfların kalabalık olması eğitimde karmaşaya yol açıyor
Gaziantep eğitiminde en büyük sıkıntının ikili eğitim-öğretim ve Suriyeliler olduğunu dile getiren Eğitim İş Sendikası Genel Başkanı Orhan Yıldırım, “Çocuklarımız çok erken okula gidiyor ve çok geç saatte eve gidiyor. En son yapılan istatistiklerde Gaziantep’teki eğitimin gerilemiş olmasının ana sebeplerinden bir tanesi bu. Bir diğeri Antep’te Suriyeli öğrenci çok fazla. Okullarda karışık bulunduğundan çocuklarımızın eğitim ve öğretim ortamından gerilediğini görüyoruz. Bu sınavlara da yansıyor zaten. Bir an önce Suriyeli çocukların ülkelerine dönmesinin ortamının sağlanması gerekiyor ki bizim çocukların hayatları yok olmasın” diye konuştu. 
Okul idarecileri sendika yöneticisi gibi davranıyor
Gaziantep’teki okullarda sınıfların kalabalık olduğunu ve öğretmen açığının devam ettiği tespitinde bulunan Yıldırım, “Aynı zamanda okullarda hizmetli sayısının eksik olmasından dolayı hijyenik ortam konusunda sıkıntılar yaşandığını gördük. Okullardaki sınıfların kalabalık ve Suriyeliler’in çok olması nedeniyle hijyen sorunları had safhada. Okullardaki idareci kadroların Eğitim Bir’senli olduğu, idareci değil, sendika yöneticisi gibi davrandıklarını, mobbing uyguladıklarını, ve okuldaki eğitimcilere baskı yaptıklarını gördük. Eğer bunun devam etmesi halinde dava açacağımızı ilgili kurumlara bildirdik” şeklinde konuştu. 
Sınıfların kalabalık olması eğitimde karmaşaya yol açıyor
Sınıfların kalabalık olmasının eğitimde karmaşaya neden olduğunu vurgulayan Başkan Yıldırım, “Suriyeliler’i de sokağa atmayalım, ama Suriyeliler’i eğitime entegre edeceğiz, derken bizim çocuklarımız heba oluyor. Çocuklarımızı heba etmeden de bir yöntem bulunabilir. Bu yöntemi bulamıyorlarsa o koltuklarda neden oturuyorlar” değerlendirmesinde bulundu. 
“Amacımız üzüm yemek bağcıyı dövmek değil”
Bazı okullarda ders zillerinin siyasi partilerin müziğinden yapıldığını gördük, bu doğru değil” diye eleştiride bulunan Eğitim İş Sendikası Genel Başkanı Orhan Yıldırım, konuşmasına şöyle devam etti: “Eğitim ortamı siyasetin dışında olmalıdır. Siyasi partileri andırmayacak ziller seçilmelidir. Hiçbir üyemizi Türkiye’nin hiçbir yerinde sahipsiz bırakmadığımız gibi Gaziantep’te de Eğitim İş üyesi olan hiçbir öğretmene ne okul müdürü tarafından ne de daha üst kadrolardan baskı yapılmasına seyirci kalmayacağımızı daha önce gösterdik. Amacımız üzüm yemek bağcıyı dövmek değil.”

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here