Ali Ersönmez ; “Birçok vaka gizleniyor, saklanıyor ya da göz ardı ediliyor”

0
646

Türkiye, her gün farklı kentlerden ve farklı okullardan öğrenciye yönelik cinsel istismar olayları ile sarsılmaya devam ediyor. Öğrenciye cinsel istismarın en son örneği Adana’da yaşandı. Adana’da Türkçe öğretmeni, bir erkek öğrenciye cinsel istismarda bulunduğu gerekçesiyle tutuklandı

Çocuklara ve öğrencilere yönelik cinsel istismarın gün geçtikçe arttığını belirten Eğitim Sen Gaziantep Şube Başkanı Ali Ersönmez, “Özellikle yatılı olan okullarda, yurtlarda, pansiyonlarda ve taşımalı okullarda taciz ve istismar durumlarının daha çok görüldüğü görülmektedir. Kız ve erkek çocuklarına yönelik taciz ve istismar iddialarının basına ve kamuoyuna yansıyanın aslında tümünü de göstermediğini bilmekteyiz. Çünkü bir çok vaka gizleniyor, saklanıyor, göz ardı edilebilmekte, bilinmesi istenmemekte. Bir çok çocuk yada aile toplumsal kaygı, baskı vb. gerekçelerle taciz ve istismar ile ilgili hukuki süreçlerden kaçmakta veya yargılama süreçlerinden sonradan vazgeçmekte, ifade değiştirebilmektedir” ifadelerini kullandı. 
368 kız çocuğu cinsel istismara uğradı
Ersönmez, “Eğitim Sen, Milli Eğitim Bakanlığı’nın kayıt tutmadığı çocuk istismarları ile ilgili kadın örgütlerinin yaptığı istatistikler ve mahkemelere yansıyan olaylardan yola çıkarak, ‘Eğitimde Cinsiyetçilik Raporu’ hazırlamaya başlamıştı ve kamuoyu ile paylaşmayı sürdürüyor. Örneğin 2016’da; yüzde 3’ü engelli olan 368 kız çocuğu cinsel istismara uğradı. Bu cinsel istismarların yüzde 59’u okullarda yaşanırken kız çocukları sokakta, zorla götürüldükleri evlerde, alıkonuldukları araçlarda, kandırılarak götürüldükleri evlerde, kurslarda, otobüslerde, parklarda cinsel istismara uğradı” dedi. 
Çocuk istismarı ile ilgili dava sayısı 3 kart arttı
Adalet Bakanlığı verilerine göre, Türkiye’de çocuk istismarıyla ilgili dava sayısının son 10 yılda 3 kat arttığını kaydeden Ersönmez, “Bakanlığın 2015 verilerine göre de yılda ortalama 17 bin istismar davası açılmış, bu davaların yüzde 45’i mahkûmiyetle sonuçlanmıştır. Türkiye’de cinsel istismara uğrayan çocukların yaş ortalaması 13,7’dir. İstismar edilen çocukların yüzde 71,6’sını 14-17 yaş arasındaki çocuklar oluşturmaktadır. Bahse konu çocukların yüzde 88,3’ü kız çocuğudur. İstismara uğrayan çocukların yüzde 52,9’u eğitim hayatına devam etmemektedir. Bu çocukların yüzde 4,7’si zihinsel engelli iken, yüzde 7,3’ü daha evvel de istismara uğramıştır. İstismarlar yüzde 62 oranında tekrar etmiştir. Vakaların yüzde 81,3’ünde adli rapor verilmemiştir” şeklinde konuştu.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here