Gaziantep’in öğretmen açığı sürüyor

0
493
Gaziantep Eğitim-Sen Şube Başkanı Ali Ersönmez, Gaziantep’in yıllardır öğretmen açığı olan illerin başında geldiğinin altını çizdi.

Sanayi, ticaret ve ihracatta öncü olmuş bir kentin temel sorunlarından birinin eğitim olması içimizi acıtmaktadır diyen Ersönmez, kent planlayıcıları, yerel yönetimler, merkezi yönetim, kentten beslenenler, kentten sorumlu olanlar eğitimi de planlamak zorundalar, dedi.

Eğitim-Sen Gaziantep Şubesi, kente dair 2018-2019 yılı eğitim öğretim yılının ilk dönemini kapsayan değerlendirme raporunu açıkladı.

DERSLİK SORUNU ÇÖZÜLMELİ

Gaziantep’te yıllardır birikerek devam eden derslik ihtiyacının tam anlamıyla giderilmeyeceğini belirten Ersönmez, Uzun süredir biz ve eğitim çevreleri bu sorunun giderilebilmesi için kısa ve uzun vadeli planlamalara ihtiyaç olduğunu belirtmekteyiz. Bununla ilgili olarak yerel ve merkezi yetkililerin girişimleri, çabaları mevcut. Zaten yıllardır sendikalar, eğitim uzmanları, veliler, eğitimciler, akademik çevreler ACİL DERSLİK SORUNUNA vurgu yapmaktadırlar. Derslik ihtiyacına dair seslerin karşılık bulması ve planlı, programlı ihtiyaca, talebe uygun okullaşma Gaziantep için temel ihtiyaçtır, dedi.

‘EĞİTİMİ PLANLAMAK ZORUNDALAR’

Gaziantep’in sanayi, ticaret merkezi olmasından dolayı varoluşundan bu yana göç almaktadır diyen Ersönmez, “Eğitime dair sorunları sadece kente gelen göçle gerekçelendirmek gerçekçi bir tespit olamaz. Kent planlayıcıları, yerel yönetimler, merkezi yönetim, kentten beslenenler, kentten sorumlu olanlar eğitimi de planlamak zorundalar. Çünkü eğitim gelişmişliğin en önemli kriterlerinden biridir. MEB rakamlarına baktığımızda, Gaziantep’teki derslik yeterliliği ve öğretmen başına düşen öğrenci sayıları baz alındığında Türkiye ve OECD ortalamalarının çok gerisinde olduğunu görebiliyoruz.”

GAZİANTEP’İN ÖĞRETMEN AÇIĞI SÜRÜYOR

Gaziantep’in, yıllardır öğretmen açığı olan illerin başında geldiğinin altını çizen Ersönmez, “Gaziantep yoğun olarak “zorunlu hizmete alınması” ile öğretmen açığının büyümesi engellenmiş; ancak hala ücretli öğretmen uygulaması ile öğretmen eksiği giderilmeye çalışılmaktadır. Eğitimde geriye düşme ve yeterince gelişme sağlayamama nedenlerinden biride “ücretli öğretmen uygulamasının” devam etmesidir.”

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here