Eğitim İş “Mesleğimiz Onurumuzdur! Performansa Hayır”

0
754

Eğitim-İş Gaziantep Şube Başkanı Mustafa Ay, Liselere Girişte uygulanacak olan yeni sınav sistemine ilişkin basın açıklamasında bulundu. Ay, yeni sınav sistemi ile öğrencilerin bakanlık tarafından gözden çıkarıldığını söyledi.

Eğitim İş Gaziantep Şubesi Yeşilsu Parkında basın açıklaması yaparak “Öğretmen Performans Değerlendirme” uygulamasına tepki gösterdi. Eğitim İş Gaziantep Şube Başkanı Mustafa Ay yönetim kurulu adına yaptığ basın açıklamasında şunları ifade etti;

“Öyle görülüyor ki MEB öğretmen ve öğrenciyi gözden çıkarmıştır. Dünyanın en saygın mesleklerinden birisi olan öğretmenlik mesleğinin itibarı her geçen gün biraz daha ayaklar altına alınmaktadır. Eğitim sisteminin veriminden memnun olmayan MEB, eğitimcilerden önce dönüp kendi performansına bakmalıdır. Bizim böylesi bir Milli Eğitim Bakanlığı’na vereceğimiz performans notu sıfırdır. Bir kez daha haykırıyoruz ki, Öğretmenlik mesleğinin itibarsızlaştırılmasına Eğitim-İş asla geçit vermeyecektir” dedi.

Performans değerlendirme sistemine tepki gösteren Ay, “MEB tarafından 2016 yılında devreye sokulan ve Eğitim-İş olarak dava konusu da yaptığımız, performans değerlendirme sistemi, öğretmenlik mesleğini değersizleştirmenin geldiği noktayı göstermektedir. Bakanlığın hayata geçirmeye çalıştığı performans değerlendirme sisteminde öğretmenler her yıl, öğrencilerin, velilerin, meslektaşlarının ve eğitim yöneticilerinin değerlendirmesi ile karşı karşıya kalacak. Bakanlık 4 yılda bir düzenleyeceği sınavla öğretmenlerin ‘mesleki yeterliklerini’ ölçecek. MEB’in amacının eğitimde ücretli, sözleşmeli ve güvencesiz istihdamı yaygınlaştırmak olduğu herkesin malumu olmuştur. Türkiye’de eğitimde yaşanan sorunların nedeni öğretmenlerin performansları değildir. Öğretmen eğitimin temelidir, ancak öncelikli olan eğitime yaklaşım anlayışının ulusal olması, siyasi değil ulusal hedeflerin ön plana çıkarılmasıdır. Eğitim iş olarak, 5-6 Nisan 2018 tarihlerinde tüm iş yerlerimizde “Mesleğimiz Onurumuzdur! Performansa Hayır!” kokart eylemimizi yaptık, Bu hafta içerisinde Türkiye genelinde basın açıklamaları gerçekleştiriyoruz” şeklinde konuştu.

yeniçizgi.net

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here