Türkiye’nin Gözü Bugün Almanya’da !

0
283

Tasarı yasalaşırsa Almanya'daki okullarda okuyan bir milyon Türk çocuğuna "dedeniz soykırımcıydı" denecek.

Sözde Ermeni soykırımına ilişkin yasa tasarısı bugün saat 11.00’da Alman Meclisi'nde görüşülecek. Peki Türkiye en yakın müttefiklerinden birisi olan Almanya ile bu noktaya nasıl geldi. Bundan sonra ne olacak. İşte detaylar…

Almanya’da bugün tarihi bir gün yaşanacak. Türkiye'nin en zor durumlarda bile geçirtmediği “Türkler, Ermeniler'e soykırım yaptı“ tasarısı Alman Meclisi'nde oylanacak. Almanya’daki Türkler’i derinden yaralayan tasarı geçerse, Alman okullarında okuyan 1 milyon Türk çocuğuna, “Sizin dedeniz soykırımcıydı” diyen dersler okutulacak.

AKP hükümetinin tasarıdan önceki Meclis çalışmalarında devreye girememesi, Almanya'daki ve Türkiye'deki kamuoyunun sessizliği yüzünden, tasarının yarın kabul edilmesine kesin gözüyle bakılıyor.

İKİ HAFTA ÖNCEKİ ZIMNİ ONAY

Alman Dışişleri Bakanı Steinmeier, önceki gün yaptığı açıklamada, “Türkiye'de eski ve yeni hükümet yetkilileri ile görüştüm, fazla büyütmeye gerek olmadığı görüşündeler“ derken, Türkiye'nin bu konudaki tepkisinin düşük kalacağının açıklandığını da beyan etmiş oldu. Alman Bakan, böylece Türkiye'nin zımni onayını açıkladı. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın konuyla ilgili yaptığı “Pek fazla hukuki bir önemi yok“ yorumu söz konusu iddialar güçlendirdi.

SEMBOLİK MESAJ VERİLECEK

Tasarı, Başbakan Angela Merkel'in partisi CDU/CSU ile koalisyon ortağa SPD ve Yeşiller'in ortak önerisiyle yasalaşacak. Başbakan Angela Merkel, oylamaya başka bir toplantıya katılacağını belirterek girmeyecek. Aynı şekilde başbakan Yardımcısı Sigmar Gabriel ile Dışişleri Bakanı Steinmeier de katılmayacak. Bu üç kişinin katılmamasının nedeni, Alman hükümetinin, Türkiye'ye bir anlamda “Yumuşama mesajı“ anlamına geliyor. Tasarı kabul edilirken, böyle bir mesajın anlamını ise sadece sembolik. Alman basını buna benzer yorumlar yapıyor.

FİRE VERİLMESİ BEKLENMİYOR

Oylamada koalisyon partilerinin çoğunlukla ‘evet’ oyu kullanması bekleniyor. Hristiyan Birlik partileri ve SPD milletvekillerinin büyük çoğunlukla taslağa evet oyu verecekleri tahmin ediliyor.

MERKEL OYLAMADA YOK

Başbakan Merkel oylama saatinde ‘dijital eğitim’ konulu bir panele katılacağı için oylamada yer almayacak. Dışişleri Bakanı Steinmeier ve Başbakan Yardımcısı Gabriel de oturuma katılmayacak.

DER SPIEGEL: SEMBOLİK

Spiegel Dergisi'nin internet sitesi, “Merkel'in, Ermeni konusu görüşülürken orada bulunup bulunmamasının bir sembolik anlamı olmalı, o da sadece Türkiye açısından. Başbakan Merkel için, bu Ermeni olaylarının bir soykırımı olarak nitelendirilmesi oldukça sıkıntılı bir durum yaratıyor. Aynı şekilde Steinmeier gibi, açıkça bu kelimeyi kullanmaktan kaçınıyor. Steinmeier de bu görüşmede bulunmayacak ve Arjantin'de olacak“ diye yazdı.
The Huffington Post da, Almanca haberlerinde, “Başbakan Merkel, Türkiye ile diplomatik ilişkileri gözeterek, bu oylamadan uzak durmayı seçti. Gerçi hükümet sözcüsü, katılmayı arzuladığını bildirdi ama bunun böyle olmadığı görülüyor” yorumunu yaptı.

Alman basını, SPD lideri Sigmar Gabriel'in de katılmamasına vurgu yaparken, SPD Meclis Grup Başkanı Thomas Operrmann'ın, “Meclis, Merkel ve Steienmeier olmadan da karar verir” sözlerine yer verdi. Birçok gazete de, özellikle Yeşiller'in, Merkel'in tavrına tepki gösterdiğini yazdı.

CHP EYLEM YAPTI

CHP, Meclis önüne siyah çelenk bırakma eylemi yaptı. Atatürkçü Düşünce Dernekleri, tasarıyı kınarken, Berlin'de düzenlenen yürüyüşe bir çok Türk derneği katıldı. Almanya'da yaşayan Türkler'i en çok üzen noktalardan diğeri de, Alman Meclisi'nin alacağı bu kararın bir maddesine hüküm konulup ileride 1 milyona yakın Türk öğrenciye, “Türkler, Ermeniler'e soykırım yaptı” hükmünün konulacak olması.

1.5 YILDIR HAZIRLANIYORDU

Türkiye, tasarı hazırlıkları yapılırken tepki vermekte geç kalınca ve hatta AKP hükümeti üstü örtülü olarak, kararın çıkmasına sesini pek çıkarmayacağı mesajını iletince, olay bu noktaya geldi.

Meclisin yarın yapacağı toplantı öncesi çeşitli Türk dernekleri, meclise mesajlar gönderiyor. Türk dernekleri ile tasarıya karşı birlik oluşturan Türk kuruluşları, soykırımı tanıma noktasına giden yolun, Alman Cumhurbaşkanı Joachim Gauck'un iki yıl önce Türkiye'ye yaptığı ziyaretten sonra açıldığı görüşünde.

CUMHURBAŞKANI GAUCK BASTIRDI

Gauck'un ODTÜ'de yaptığı konuşmanın ardından, Erdoğan'ın kendisine “Eski bir papaz” demesine sinirlendiği ve soykırım sözünü bundan sonra kullandığına dikkat çekiliyor. Alman Meclisi'ne gelen bu tasarıda da soykırım sözünün yer almadığı ancak Gauck'un partilerden özel talebiyle, bunun konulduğu vurgulanıyor.

“KATLİAM, ETİK TEMİZLİK, TEHCİR VE SOYKIRIM…”

Beş sayfalık tasarıda, ‘Alman Federal Meclisi, Osmanlı İmparatorluğu’nda 100 yıldan uzun zaman önce Ermenilere ve diğer Hristiyan azınlıklara karşı girişilen tehcir ve katliamların kurbanlarının önünde eğiliyor' cümlesiyle başlıyor. Devamında ‘Alman Federal Meclisi, zamanın İttihat ve Terakki hükümetinin, Osmanlı topraklarında yaşayan Ermenileri neredeyse tamamen yok eden icraatlarını da kınıyor' sözlerine yer veriliyor.

Beş sayfalık tasarıda, ‘Ermeni soykırımı'nın 24 Nisan 1915 tarihinde dönemin Jön Türk iktidarının emriyle başladığı belirtilip, “Ermenilerin kaderi, 20'nci yüzyıla damgasını vuran katliam, etnik temizlik, tehcir ve soykırım tarihine örnektir” cümlesine yer veriliyor.

DERS OLARAK OKUTULACAK

Tasarıda özetle şu maddeler yer alıyor;
1) Türkiye, arşiv belgeleri ile sabit olan, uluslar arası kuruluş ve parlamentolar tarafından da kabul edilen ‘Ermeni Soykırımı’nı tanımalıdır.
2) Almanya olarak, kendi sorumluluğumuzu kabul ediyoruz. Alman İmparatorluğu, siyasetçileri ve subayları Ermenilere yapılacak uygulamaları bildikleri halde önlemediler. Bu nedenle utanç duyuyoruz.
3) Amacımız, Türkiye-Ermenistan ilişkilerinin normalleşmesine hizmet etmektir. Karar, Almanya'daki Türkler ile Ermenilerin uyumuna hizmet eder.
4) Yine amacımız, Almanya'daki genç kuşakların geçmiş acılardan ders almalarını sağlamaktır. Ermeni soykırımı, Almanya'da eğitim müfredatına girmelidir.

PONTUS'LULAR DA BAŞVURDU

Tasarıda ayrıca Süryanilere, Kalderilere, diğer Hristiyan azınlıklara da soykırım yapıldığı iddia ediliyor. Böyle, her şeyi bir torbaya koyan ve Türkler'i, “Hristiyan soykırımcısı ilan eden” tasarıdan sonra, Pontuslu Rum olduğunu söyleyen bir grup da Alman Meclisi'ne mektup göndererek, kendilerine de soykırım yapıldığını ve bunun da kayıtlara geçmesini istediler.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here