MEB artık devamsızlık yapan öğrencinin velisine para cezası verecek

0
1360

Milli Eğitim Bakanlığı’nın okullarda devamsızlığı azaltmak için hayata geçirdiği ödül mekanizması sorunu çözmeyince ceza yöntemi denenecek. Hem de cezai öğrenciye değil veliye kesilecek.


Milli Eğitim Bakanlığı tarafından 2018 yılında başlatılan, “Devamsızlık yapmayan öğrencilere başarı belgesi” projesi istenilen sonuca ulaşmadı. Bu sebeple bakanlık il ve ilçe milli eğitim müdürlüklerini uyardı. Bu uyarıya göre, devamsızlık yapan öğrencinin velisi mektupla uyarılacak, sorunun devam etmesi durumunda ise para cezası kesilecek.
DEVAMSIZLIKLAR YÜKSELDİ
MEB’in, en önemli nedenlerini, “ekonomik, sosyal ve kültürel” olarak sıraladığı öğrenci devamsızlığı probleminin çözümünde istenilen ilerleme sağlanamadı. Ortaöğretim kademesinde en çok devamsızlık yapılan okul türünün mesleki ve teknik liseler ile imam hatip liseleri olduğu bildirildi. Bakanlığın verilerine göre, mesleki ve teknik liselerde 20 gün ve üzeri devamsızlık yapan öğrencilerin oranı 2018-2019 eğitim öğretim yılında yüzde 44’e, Anadolu İmam Hatip liselerinde ise yüzde 36’ya yükseldi. 
BAKANLIK HAREKETE GEÇTİ
Bakanlık, devamsızlığın azaltılamaması üzerine harekete geçti. İl ve İlçe milli eğitim müdürlükleri, sekiz maddeden oluşan, “Sürekli Devamsız Öğrenciler ile İlgili Yapılacak İşlemler” listesi ile uyarıldı. Listede ise şu uyarı yer aldı: “Öğrencilere ve velilere, devamsızlık konusunda toplantı yapılarak yazılı ve sözlü bilgi verilmesi, öğrenci bir gün bile gelmez ise velinin telefonla aranması, Devamsızlığın yedinci ve 12’nci günlerinde veliye devamsızlık mektubu gönderilmesi, sorun halen devam ediyorsa muhtarlık ile tebligat yoluna geçilmesi, Halen öğrenci okula gelmiyor ise kaymakamlık tebligatı yapılıp para cezası kesilmesinin sağlanması gerekmektedir.”

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here