Gaziantep’in “iş güvenliğinde” karnesi zayıf

0
369

Gaziantep son yıllarda yaşanan iş kazaları ile gündeme geliyor. Akkent Camii’nde meydana gelen devasa ahşap iskele kazası, bir çikolata fabrikasında çalışan çikolata mikserinin bıçakları arasında kalan işçinin hayatını kaybetmesi ve son olarak oksijen dolum tesisinde meydana gelen patlama nedeniyle bir işçinin hayatını kaybetmesi, iş güvenliği konusunu gündeme getirdi. Organize Sanayi Bölgesi’nde bulunan fabrikalarda ve kamu kurum ve kuruluşları tarafından yürütülen projelerde iş güvenliği ve emekçilerin can güvenliğinin yeterince dikkate alınıp alınmadığı kentte tartışılıyor.

Gaziantep son yıllarda yaşanan iş kazaları ile gündeme geliyor.  Akkent Camii’nde meydana gelen devasa ahşap iskele kazası, bir çikolata fabrikasında çalışan çikolata mikserinin bıçakları arasında kalan işçinin hayatını kaybetmesi ve son olarak oksijen dolum tesisinde meydana gelen patlama nedeniyle bir işçinin hayatını kaybetmesi, iş güvenliği konusunu gündeme getirdi. Organize Sanayi Bölgesi’nde bulunan fabrikalarda ve kamu kurum ve kuruluşları tarafından yürütülen projelerde iş güvenliği ve emekçilerin can güvenliğinin yeterince dikkate alınıp alınmadığı kentte tartışılıyor.

Türkiye’de iş güvenliğinin ihmal edilmesi, işletmelerin eksikleri nedeniyle her yıl yüzlerce insan iş kazalarında hayatlarını kaybediyor. Sanayi merkezlerinden olan Gaziantep’te de iş kazaları nedeniyle onlarca vatandaş hayatını kaybetti. Kasım ayı içerisinde meydana gelen üç olayda İnşaat Mühendisi Korkut Küçükcan, Vedat Öksüz ve Mustafa Doğan hayatını kaybetti. Kentte yaşanan üç ayrı olayda yitirilen canlar, Gaziantep’te iş güvenliği gerçeğini bir kez daha ortaya koydu. Kent ekonomisine katkı sağlamak için çalışan emekçilerin, ihmaller, eksiklikler sonucu kazalarda hayatlarını kaybetmeleri,  iş güvenliği konusunda Gaziantep’in durumunu gözler önüne serdi.

FECİ ŞEKİLDE CAN VERDİ

İlk olay 5 Kasım tarihinde gerçekleşti. Bir çikolata fabrikasında makine bakımı yapan işçi Mustafa Doğan, kontrol amaçlı çikolata karıştırma mikserinin içerisine girdi. Bu sırada henüz bilinmeyen bir nedenle makinenin çalışması üzerine 19 yaşındaki genç, feci şekilde can verdi. Olay ile ilgili soruşturma başlatıldı.

TÜRKİYE’NİN EN BÜYÜK İSKELE KAZASI GERÇEKLEŞTİ

İkinci olay ise 18 Kasım tarihinde yaşandı. Yapımına 2012 yılında başlanan, işlemleri Şahinbey Belediyesi tarafından sürdürülen Akkent Camii’nde ihmalle sonucu Türkiye’nin en büyük iskele kazası gerçekleşti. İnşaat alanında inceleme yapmak için bölgeye gelen İnşaat Mühendisi Korkut Küçükcan, kurallara aykırı olarak konulan ahşap iskelenin çökmesi sonucu yaşamını göçük altına kaldı. Yaşanan olay sonrasında ihmaller zinciri bir bir ortaya çıkarken, kent genelinde büyük tartışmalar yaşandı.

DOLUM YAPILIRKEN PATLAMA MEYDANA GELDİ

2. Organize Sanayi Bölgesi’nde sanayi tipi ve tıbbı oksijen dolumu yapılan bir tesiste meydana geldi. İddiaya göre, oksijen tüpü dolumu yapılırken henüz bilinmeyen bir nedenle patlama meydana geldi. Patlamada sonucu o esnada tesiste çalışan işçi Vedat Öksüz (51) hayatını kaybetti. Olay yerine gelen sağlık ekipleri de yaptıkları ilk müdahalede Öksüz’ün hayatını kaybettiğini belirledi.

Yaşanan olaylar Gaziantep’in iş güvenliği konusunda istenilen noktada olmadığını bir kez daha ortaya koydu. Kamu kurum ve kuruluşları başta olmak üzere Organize Sanayi Bölgesi ve kent genelinde faaliyet gösteren işletmelerin iş güvenliği konusuna daha duyarlı yaklaşmaları bekleniyor.

gazeteekspres.com

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here