TCMB Başkanının görevden alınmasına piyasalardan sert tepki

0
377

Merkez Bankası Başkanı Murat Çetinkaya’nın sürpriz bir kararla görevden alınmasına piyasalar sert tepki verdi. Döviz hareketliliği yukarı yönde artarken, hafta sonu 5,60’lar civarında seyreden dolar/TL kuru, şu an 5,75 lira seviyelerinde işlem görüyor. Cuma günkü kapanışta doların satış fiyatı 5,63 liraydı.

Merkez Bankası Başkanı Murat Çetinkaya’nın sürpriz bir kararla Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından görevden alınmasının ardından dolar, yükselişe geçti.

Uzak doğu piyasasının açılmasıyla Türk Lirası, dolar karşısında ani bir değer kaybı yaşadı. Hafta sonu 5,60’lar civarında seyreden dolar/TL kuru, uzak doğu piyasalarının Merkez Bankası kararına tepkisiyle birlikte 5,81’lere kadar yükseldi.

Şu an İstanbul serbest piyasada dolar 5,7570 liradan, avro 6,4610 liradan işlem görüyor. Kapalıçarşı’da 5,7550 liradan alınan dolar, 5,7570 liradan satılıyor. 6,4590 liradan alınan avronun satış fiyatı ise 6,4610 lira olarak belirlendi. Cuma günkü kapanışta doların satış fiyatı 5,6390 lira, avronun satış fiyatı ise 6,3250 lira olmuştu.

Cumhurbaşkanı Kararı ile Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Başkanı Murat Çetinkaya görevinden alınarak, yerine Başkan Yardımcısı Murat Uysal atanmıştı. Karara göre, Murat Çetinkaya 375 sayılı Kanun Hükmünde Kararname’nin ek 35’inci maddesi ile 3 sayılı Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi’nin 2’nci maddesi gereğince görevden alınmıştı. Bu suretle boşalan TCMB Başkanlığına, kurumda Başkan Yardımcılığı görevini yürüten Murat Uysal getirilmişti. Atamanın ardından TCMB’den yapılan duyuruda, Merkez Bankası Başkanlığına atanan Uysal’ın, 9 Haziran 2016 yılından bugüne kurumda Başkan Yardımcılığı yaptığı hatırlatılarak şu ifadeler yer verilmişti: “Başkan Murat Uysal yaptığı ilk açıklamada, bankamızın kanunla kendisine verilen görev ve yetkiler çerçevesinde temel amacı olan fiyat istikrarını sağlamaya odaklı para politikası araçlarını bağımsız bir şekilde uygulamaya devam edeceğini belirtti. Yeni dönemde fiyat istikrarı ve finansal istikrar hedefleri doğrultusunda uygulanacak politikalar ile ilgili iletişim kanallarının en üst düzeyde kullanılacağını belirten Uysal, bu çerçevede önümüzdeki günlerde bir basın toplantısı düzenleyecektir.”

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here