Kan stokları alarm veriyor!

0
590

Ramazan ayında kan bağışları büyük ölçüde azaldı. Kızılay Kan Bağış Merkezi Müdürü Dr. Mehmet Akıncı, “Kan bağışlamak orucu bozmaz” dedi ve kan bağışı yapılması çağrısında bulundu.

Gaziantep’te Ramazan ayı girmeden 1-6 Mayıs tarihleri arasında 2 bin 900 ünite kan bağışı yapılırken, ramazanın girmesiyle birlikte 6-13 mayıs tarihlerinde toplam 1000 ünite kan bağışı yapıldı. Gaziantep Kan Bağış Merkezi Müdürü Dr. Mehmet Akıncı, ramazan ayıyla birlikte kan bağışlarında büyük düşüş görüldüğünü belirterek, ay sonunda stokların tamamen tükenebileceğini ifade etti.  

STOKLAR HIZLA ERİYOR

Ramazan ayı öncesinde günlük ortalama 450 ile 550 ünite kan bağışı toplarken, Ramazanın başlamasıyla birlikte bu sayı 130 üniteye kadar düştü. Kan stoklarının hızla eridiğini belirten Dr. Mehmet Akıncı, “Şanlıurfa, Gaziantep, Kahramanmaraş ve Kilis’in kan ihtiyacınızı biz karşılıyoruz. Bu yerlerin toplam günlük 650 ünite kana ihtiyacı var. Gaziantep olarak 450 ünite kana ihtiyacımız var. Ramazan ayında bu sayının 3’te 1’e inmesiyle birlikte stoklarımızda kan ile ilk 15 günümüzü rahatlıkla atlatabiliriz ama bu kan bağışı aynı şekilde devam ederse ramazanın son 15 günü hastanelerin kan ihtiyaçlarını karşılamakta sıkıntı yaşayacağız. Eğer bağışlar artmaz stoklar bu hızla gerilemeye devam ederse ramazan sonunda stoklarımız tükenebilir. Vatandaşlarımızdan özellikle 11 ayın sultanı ramazanda kanlarını esirgememelerini istiyoruz. Kan vermek orucu bozmaz” dedi.

HERKESİ KAN BAĞIŞINA BEKLİYORUZ

Akıncı, şöyle devam etti: “Kızılay olarak Ramazan ayı nedeniyle düşen kan bağış oranlarını artırmak amacıyla iftardan sonra da hizmet veren gezici kan alma noktaları oluşturduklarını belirten Akıncı, “Oruçluyken olumsuz etkilenirim diye düşünen vatandaşlarımız özellikle sabah saatlerinde kan verebilir. Ya da ramazan ayı için hazırladığımız gezici kan merkezlerimiz iftar sonrası da hizmet veriyor. Buraya bağışta bulunabilirler. Gece saat 01.00’e kadar şehrin 5 farklı noktasında kan bağışı almaya devam ediyoruz. Sanko Park’ın yanındaki ve Karataş’taki merkezimiz geceleri açık, bir aracımız vatandaşlarımızın yoğun olduğu parklarda diğer bir aracımızda camilerde hizmet vermektedir. Herkesi kan bağışına bekliyoruz.”

HEDEF 92 BİN ÜNİTE KAN

Geçen yıl 92 bin 255 ünite kan toplandığını hatırlatan Akıncı, “Gaziantep’in kan ihtiyacını geçen yıl bir aksilik yaşamadan karşıladık. Bu sene ilk 5 ay içerisinde şu ana kadar 37 bin 600 ünite kan bağışı aldık. Bu yıl Gaziantep’te hedefimiz yine 92 bin ünite kan almayı umut ediyoruz.”
gaziantepgunes.com

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here