Şireci’de grev var…

0
829

Şireci Tekstil’de açıklanan zam oranına karşı işçiler tepki gösterdiler. En üst kademedeki 1850 TL alan işçilere 2120 TL zam yapıldığı açıklandı. Bunu kabul etmeyen işçiler en az yüzde 26.6 zam istiyorlar. İşçiler dün gece vardiyasında fabrika önünde tepkilerini gösterdiler.

Şireci Tekstil’in pamuk bölümünde 3-11 vardiyası içeri girmedi. Şireci Tekstil işçileri “Hepimiz aylıklarımıza devletin verdiği yüzde 26 zammı istiyoruz fazlasını değil.” diyor.

Grev ile ilgili açıklama yapan Dev Tekstil Sendikası, şu bilgileri verdi:
“Sendikamız hakları olanı isteyen işçileri desteklemektedir. Bu hak arama çabaları karşısında patronlar işçileri korkutup yıldırmaya çalışıyorlar. İşçilerin gösterdiği bu tepki oldukça anlamlıdır. Hem kendileri hem diğer işçilere örnek olması açısından bir başlangıç olmalıdır. Bu “komik” zam işçilerle dalga geçmek demektir. Bu asla bir geçim ücreti olamaz. İşçiler asgari ücrete yapılan zam oranında bir artış istiyorlar.
İşçilerin talepleri son derece meşru ve haklıdır. Bu zam oranlarıyla değil geçinmek, yaşamak bile zordur. Hayat pahalılığının gittikçe arttığı, işsiz sayısının çoğaldığı bir zamanda işçi ücretleri insanca yaşamaya yetecek bir seviyede olmalıdır. Aynı zamanda işçilere iş güvencesi sağlanmalıdır.”

gazeteekspres.com

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here