Makine Mühendisleri Odası Başkanı Hüseyin Ovayolu ; “Mühendisler neden işten çıkarılıyor?”

0
550
Makine Mühendisleri Odası Başkanı Hüseyin Ovayolu, Gaziantep Organize Sanayi Bölgelerinde çalışan beyaz yakalı olarak tabir edilen mühendislerin işten çıkartıldığını ileri sürdü. Gaziantep’ten yüksek miktarda ihracat yapıldığına yönelik açıklamalara rağmen mühendislerin işten çıkarıldığını söyleyen Ovayolu, “Böyle bir ekonomik krizde sanayicilerin, işverenlerin tasarruf tedbirleri çerçevesinde yapmış oldukları ilk şey, beyaz yakalıları işten çıkartmak. Biz ihracatta moral verici düzeyde yükseliyorsak, bu işçiler, mühendisler neden işten çıkarılıyor?” diye sordu.

Makine Mühendisleri Odası Gaziantep Şube Başkanı Hüseyin Ovayolu, kentte yaşanan sorunlara  ve mühendislerin sorunlarına ilişkin açıklamalarda bulundu. Ovayolu, “Makine Mühendisi arkadaşlarımız ekonomik krizden en çok etkilenen grup oldu. Organize Sanayi Bölgesi’nde çalışan mühendis arkadaşlarımız başta olmak üzere, inşaat sektöründe alt yüklenici olarak çalışan, kendi işlerini yapan mühendislerimizin tamamı bu krizden etkilendiler. Ekonomik krizin faturasının bizim üyelerimize kesilmemesi gerekiyor. Krizden en çok etkilenen sektör inşaat sektörü oldu. Halen krizden en fazla etkilenen sektör inşaat sektörü ve üyelerimizin bir kısmı da inşaat sektöründe çalışıyorlar.  Asansör, mekanik tesisat, ısıtma ve soğutma gibi teknik hizmetlerde destek veriyorlar. Onlara direkt olmasa bile inşaat sektörüne destek sağlanıyor. Demir-çelik fiyatlarındaki artışlardan dolayı ciddi anlamda zarar görmeye başladılar, sektör etkilendi. Aldıkları işleri teslim edememeye, zarar ederek işleri teslim etme gibi durumlar söz konusu oldu. Bizim sektörümüzde çalışan mühendislerin ciddi sorunları.”

“KRİZİN FATURASI MÜHENDİS VE İŞÇİLERE KESİLMEMELİ”

Organize Sanayi Bölgesi’nde görev alan mühendislerin durumuna ilişkin sözlerini sürdüren Ovayolu, “Organize Sanayi Bölgesi’ndeki gerçek fotoğraf ne yazık ki bu değil.  Gerçek fotoğraf şu, SGK İl Müdürlüğüne soruyoruz: Kaç tane beyaz yakalı işten çıkarıldı? İhracatta ciddi anlamda atak yaptıysak neden ihracat yapan bir şehirde beyaz yakalılar işten atılıyor? Biz akademik eğitim almış, akademik disiplin ile yetişmiş mühendis arkadaşlarımızın ücretleri, kalifiye olmayan işçilerden doğal olarak daha fazla. Böyle bir ekonomik krizde sanayicilerin, işverenlerin tasarruf tedbirleri çerçevesinde yapmış oldukları ilk şey, beyaz yakalıları işten çıkarmak. Biz ihracatta moral verici düzeyde yükseliyorsak, bu işçiler, mühendisler neden işten çıkartılıyor? Bu krizin faturasının mühendis arkadaşlara kesilmemesi gerekiyor.”

KRİZ BAHANE EDİLİYOR

Ocak ayının maaş zammı ayı olduğunu hatırlatan Ovayolu, “Sanayicilerimiz büyük oranda ihracatlar yaptılar, bu yönde açıklamalar gündemde sıkça yer alıyor. Sanayi Odası, Ticaret Odası, Organize Sanayi Bölge Müdürlüğü, hükümet ve Sanayi ve Ticaret Bakanlıklarımızın açıklamaları da bu yönde oluyor. Bu durumda mühendis arkadaşlarımızın ücretlerinin de iyileştirilmesi gerekiyor. Burada bir ironi var; ‘hem büyüdük ihracat yaptık hem de kriz var arkadaşlara zam yapmayacağız’ deniliyor. Burada bir samimiyetsizlik var. Eğer Gaziantep’te büyük oranda ihracat yapılıyorsa burada mühendis arkadaşlarımızın katkısı var. Türkiye’nin en büyük 6.sanayi ve ticaret kenti olmamızda mühendis arkadaşlarımızın etkisi, ihracatın artmasında rolleri varsa, sanayicilerimizin de buna göre zam yapılması gerekiyor. Kriz bahane edilmeden onlarında haklarını ve emeklerinin karşılıklarını  vermelerini bekliyoruz” diye konuştu.

gazeteekspres.com

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here