İmar affıyla kent suçları meşrulaştırıldı

0
431

9 milyon 210 bin kişinin başvurduğu imar affının bitmesine sayılı günler kaldı. 31 Aralık’ta bitecek olan imar affında başvuruların uzatılıp uzatılmayacağı merak ediliyor.
Sürecin başından beri imar affına karşı olduklarını belirten Gaziantep Mimarlar Odası Başkanı H. Özgür Girişken, “Kent suçları meşrulaştırıldı, Türkiye genelinde kaçak inşatlar devam etti. 2018’in başından şu ana kadar kaçak yapılar sanki daha önceki yıllarda yapılmış gibi göstererek imar barışından faydalandırmaya çalıştılar. İleride bunlarla hukuki problemler çıkaracaktır. İmar barışı uygulaması bazı düzenlemelerle tekrar uzatılabilir. Umarız böyle bir şey olmaz. Daha fazla zarar vermeden bu uygulama sonlandırılır” diye konuştu.
İmar affında hedeflenen gelirin gerisinde kalındı
İmar affında hedeflenen gelirin gerisinde kalındığını belirten Girişken, “Devlet, yaklaşık 40 ile 80 milyar TL gelir bekliyordu ama şu anda bu rakamın çok gerisinde kaldı. Bunun nedeni bazı bölgelerde imar barışından kaynaklı bir kazanım olmaması. Abone alınmış meskenler için böyle bir ihtiyaç duyulmadı. Hisseli yerlerde mülk sahiplerinin ve hissedarlarının ortak imzası gerekiyordu, bu nedenle uygulama zorlaştı, imzalar toplanamadığından birçok hisseli yerler imar affına girmedi. Harç bedelleri yüksek geldi bu sebeple beklenen hedefe ulaşılmadı. Beklenen hedefe ulaşılmadığı için bir üç ay daha uzatılabilir” ifadelerini kullandı.

31 Aralık’ta sonra Yapı Denetim Yasası devreye giriyor
31 Aralık’ın sadece imar affının biteceği bir tarih değil, bazı yönetmeliklerinde yürürlüğe gireceği bir tarih olduğunu kaydeden Girişken, “Bunlardan bir tanesi Yapı Denetim Yasası. Büyük değişiklikler öneren bir taslak olarak karşımıza çıktı. Ancak bu kadar kısa bir zaman bu değişiklikleri gerçekleştirebilecek yasal alt yapımız var mıdır? Açıkçası çok emin değiliz. Önümüzdeki günlerde köklü değişiklikler öneren bu yasa tasarı ile ilgili erteleme gelebilir. Daha önce devreye girseydi, sürecin daha iyi işlemesi, inşaat sektörün daha iyi denetlenmesi için bir kazanım olabilirdi. Otopark yönetmeliği ile ilgili ne olacağı belirsizliği devam ediyor. Otopark yönetmeliği ile ilgili geçtiğimiz hafta birkaç değişiklikle yeniden tebliğ edildi, ancak nasıl uygulanacağı ile ilgili belirsizlikler var” değerlendirmesinde bulundu.
İflasın eşiğinde olan çok sayıda şirket var
“Asgari ücretteki yüzde 26’lık zam enflasyon koşullarında zaten olması gerek minimum artıştı” diyen Gaziantep Mimarlar Odası Başkanı H. Özgür Girişken, konuşmasına şöyle devam etti: “İnşaat sektörü olmak üzere tüm şirketler çok zor bir dönemden geçiyor. Gönül isterdi ki bu artışların yanında sigorta primlerinde ve vergi oranlarında da belli indirimler ve düzenlemeler yapılsaydı. Bu tabloda iflasın eşiğinde çok sayıda şirket, bu giderlerle daha fazla baş edemeyerek çok sayıda işçi çıkaracaktır. Tüm bunları yan yana getirdiğimizde sektörü zor günler bekliyor. Vergi ve mevzuat ile ilgili düzenlemelerin açığa kavuşturulmasına ihtiyaç var.”

gaziantepsabah.com

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here