NASA için küçük insanlık için büyük bir adım

0
1030

ABD Ulusal Havacılık ve Uzay İdaresi’nin (NASA) InSight isimli uzay aracı Mars’a 6 aylık yolculuğun sonucunda iniş yaptı. Curiosity ve Opportunity’nin ardından Mars’ta incelemelerde bulunacak InSight, sondaj çalışması yaparak, bilim insanlarına Kızıl Gezegen’le Dünya’yı kıyaslama imkanı tanıyacak.
ABD Uzay ve Havacılık Dairesi NASA, dün gece TSİ 22:50 sularında tekrar Mars’a döndü… NASA’nın uzay aracı InSight, Kızıl Gezegen’e iniş yaparken böylelikle NASA’nın Mars’a indirdiği sekizinci uzay aracı oldu. NASA’ya ait Opportunity isimli uzay aracı geçtiğimiz döneme kadar Mars’ta araştırma yaparak bulguları Dünya’daki bilim insanlarıyla paylaşıyordu. Fakat devre dışı kalmasının ardından Mars araştırmaları sekteye uğramıştı.

NASA’nın daha önce Mars’a inmiş olan Curiosity ve Opportunity uzay araçları gezegenin yüzeyini görüntüledi ve örnekler topladı. Mars’ın bugüne kadar sadece yüzeyiyle ilgili bilgi toplayabilen NASA, InSight ile gezegenin toprak altındaki yapıyı da sondaj yoluyla izleyebilecek.

Mars üzerinde gezerek örnek toplama gibi bir amacı olmayan InSight, sondaj yoluyla Mars’ın yeraltı yapısını, yeraltı ısısını, sismik aktiviteleri ve gezegenin çekirdeği konusunda veriler toplayacak. InSight’ın Mars’ın çekirdeğinin yapısı ve büyüklüğü konusunda ilk somut bilgileri aktarması umuluyor.

480 milyon kilometreden fazla mesafe kateden InSight’ın güvenli bir şekilde Mars’a inmesi sonrasında NASA’nın Pasadena’daki merkezinde sevinç hakimdi. InSight’ın yapım sürecinden uzaya gönderilme sürecine kadar her anı takip eden mühendis ve bilim insanları kameralar aracılığıyla mekiğin sağlam bir şekilde iniş yaptığını görünce adeta kutlama yaptı.

Mars’ın atmosferinde 6 dakika 45 saniyelik yolculuğun ardından iniş yapan InSight, çektiği selfie’yi gönderince Pasadena’daki merkezde sevinç çığlıkları atıldı.

Görüntüler ve NASA çalışanlarının sevinç gösterileri de ABD’nin en popüler kenti New York’taki Times Meydanı’nda canlı izlendi. Dev ekranlarda InSight’ın görüntüsünü takip eden New Yorklular sevinç gösterileri yaparak alkışladı.

sozcu.com.tr

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here