Müslüm Keklik; “Mültecilere Yapılan Kömür yardımlarında usulsüzlük var”

0
573

Gaziantep Mahrukatçılar Odası Başkanı Müslüm Keklik, Sosyal Yardımlaşma Vakfı tarafından dar gelirli ailelere ve Suriyeli Mültecilere dağıtılan kömür yardımlarında usulsüzlük yapıldığı iddiasında bulundu. Dar gelirli ailelerin kömür yardımlarından faydalanamadığını söyleyen Keklik, “Sosyal Yardımlaşma Vakfı tarafından dağıtılan kömürlerde ciddi anlamda usulsüzlükler var. Kömür yardımına gereksinim duyulmayan, evinde doğalgaz kullanan ve ekonomik durumu iyi olan vatandaşlara bu kömürler dağıtılıyor. İhtiyaç sahibi olmayan kişilere verilen bu kömürlerin satıldığı yönünde ihbarlar bize gelmektedir. Biz de bu ihbarları değerlendirerek, adresleri ile birlikte Sosyal Yardımlaşma Müdürlüklerine bildirdik” diye konuştu.

Sosyal Yardımlaşma Vakfı tarafından dair gelirli ailelerin kışlık yakacak ihtiyaçlarının giderilmesi amacıyla dağıtılan kömür yardımları sürüyor. Kent genelinde 100 bin civarında ailenin faydalandığı kömür yardımları ile ilgili Gaziantep Mahrukatçılar Odası Başkanı Müslüm Keklik, ciddi iddialarda bulundu. Keklik, vakıf tarafından dağıtılan kömürlerden dar gelirli ailelerin faydalanamadığını ve maddi açıdan iyi durumda olan kimselerin bu yardımları aldıklarını söyledi. Keklik, “Sosyal Yardımlaşma Vakfı tarafından dağıtılan kömürler bilindiği üzere yerli kömürlerdir. Yerli kaynakların vatandaşlara dağıtılması bizim tarafımızdan da uygun görülen gelişmelerdir. Burada yaşanan sorun, daha kaliteli yerli kömürler ülkemizde bulunurken; kirlilik oranı daha yüksek kömürler dağıtılıyor. Gaziantep, hava kirliliğinin yoğun yaşandığı iller arasında yer alıyor, bu kömürlerin hava kirliliğinin daha az yaşandığı illerde dağıtılması gerekiyor. Gaziantep’te dağıtılan kömürlerin daha kaliteli olması önem taşıyor.”

“İHBARLARI DEĞERLENDİRDİK”

Kömür yardımlarında usulsüzlük olduğunu söyleyen Keklik, “Sosyal Yardımlaşma Vakfı tarafından dağıtılan kömürlerde ciddi oranda usulsüzlükler var. Kömür yardımına gereksinim duyulmayan, evinde doğalgaz kullanan ve ekonomik durumu iyi olan vatandaşlara bu kömürler dağıtılıyor. İhtiyaç sahibi olmayan kişilere verilen bu kömürlerin satıldığı yönünde ihbarlar bize gelmektedir. Biz de bu ihbarları değerlendirerek, adresleri ile birlikte Sosyal Yardımlaşma Müdürlüklerine bildirdik. Müdürlüklerden tarafımıza verilen yanıtta, gerekli çalışmanın yapıldığın ve ilgili kömürlerin kendilerine ait olmadığını ve başka illerden getirildiğine dair görüş belirttiler. Bu kömürler Gaziantep’te bulunan Sosyal Yardımlaşma Müdürlüklerine ait olmasa bile kömürlerin üzerinde satılmaz ibareleri bulunuyor. Satılmaz ibaresi bulunan kömürleri satan ve alan kişiler hakkında soruşturulma başlatılması gerekiyor. Sosyal Yardımlaşma Müdürlükleri tarafından nasıl bir çalışma yapıldığını bilmiyoruz, bize bu noktada bir bilgi verilmedi. Sosyal Yardımlaşma Vakfına ait kömürleri satın alan kişiler bu kömürleri evlerinde ısınmak amacıyla kullanıyorlar.”

“İHTİYAÇ SAHİBİ OLMAYAN KİŞİLER YARDIMLARDAN FAYDALANIYOR”

Kent genelinde faaliyet gösteren mahrukatçı esnafının durumuna değinen Keklik, “Şehir merkezinde 250, ilçelerde bulunan esnaflarımızla birlikte 400 kadar esnafımız bulunuyor. 400 esnafımızın yanında bu kişiler para kazanıyorlar. Esnaflarımız vergisini veriyor, yanında işçi çalıştırıyorlar ancak haksız rekabet nedeniyle esnaflarımız vergi veremeyecek konuma geldiler. Sosyal Devlet anlayışı gereği devletimizin dar gelirli vatandaşlara yardımda bulunmasına karşı değiliz. Yaptığımız araştırmalarda ve bize gelen bilgilerde görüyoruz ki yardıma muhtaç olan kişiler kömür yardımı alamazken, ekonomik açıdan iyi durumda olan, evinde doğal gaz bulunan kişilerin kömür yardımından faydalandığını görüyoruz. Tüm bunları ilgili makamlara belgeleri ile birlikte sunduk, çalışma yapıldığı söyleniyor ancak bu çalışmanın ne derece etkili olduğunu bizler bilemiyoruz.”

“15 BİN TON KÖMÜR NEREDE?”

Öte yandan Sosyal Yardımlaşma tarafından dağıtılan kömürlerin üzerinde 25 kilo ibaresi yer alıyor. Dar gelirli ailelere 1 ton kömür yardımında bulunulması için 40 çuval kömür verilmesi gerekiyor. Vatandaşlara 2 çuval eksik kömür verildiğine yönelik iddialar var. Bunun dışında kömür çuvalları tartıldığı zaman 25 kilo ibaresi bulunan kömür çuvallarının 20 ilan 23 kilo arasında olduğu yönünde iddialar var. Bizlerde yapmış olduğumuz tartım işlemlerinde aynı durum ile karşılaştık. 40 çuval kömürde 3 kilo eksik kömür verildiği hesaplandığı zaman ortalama 120 kilo kömür eksik çıkıyor. Gaziantep’e 90 bin ila 100 bin arasında aileye kömür yardımı yapılıyor. Dağıtılan kömürden ortalama 15 bin ton kömür eksik çıkıyor. Bu 15 bin ton kömür kime verildi? Bakanlık tarafından kömürler kilogram üzerinden gönderiliyor, buralardan evlere dağıtım çuval üzerinden dağıtılıyor. 15 bin ton kömür nerede? Biz satılan kömürlerin bunlar olduğunu düşünüyoruz. Yetkilileri görev başına çağırıyoruz.

“SİSTEM GÖZDEN GEÇİRİLMELİ”

Yardım kömürlerinin esnafların eliyle vatandaşlara dağıtılması gerektiğini söyleyen Keklik, “Yıllardan beri bu konuda talepte bulunuyoruz. Kömürlerin esnaf eliyle dağıtılması daha doğru olacaktır. Esnaf eliyle dağıtılan kömürlerle hem esnaf geçimini sağlar hem de haksız rekabetin önüne geçilmiş olur. Sosyal Yardımlaşma Vakıflarından vatandaşlara kömür kuponu ya da kartı verilerek vatandaşların istedikleri yerlerden kömürlerini almaları sağlanmalı. Sosyal Yardımlaşma Vakfı’ndan kömür yardımı alamayan insanlar kapımızı çalıyorlar. Yardım amaçlı olarak bu yıl 22 ton kömür dağıttık. Biz dar gelirli ailelerin kömür yardımlarından faydalanmalarını istiyoruz ancak dağıtımlar bu şekilde yapılmamalı. Maddi durumu iyi olan insanlar kömür yardımı alıyorlar. Vatandaşlarda da bu noktada suç var. Devletin bu işi yeniden gözden geçirmesi gerekiyor. Bakanlar Kurulu’nda her yıl kömür yardımları yapılması kararı alınıyor, bu noktada düzenleme yapılması gerekiyor. Biz iddiamızın arkasındayız gerekirse ilgili kurumlarla birlikte denetimler yapmaya hazırız” diye konuştu.

gazeteekspres.net

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here