10 Ekim Katliamı unutulmadı: Gar önünde anma

0
591

Ankara Garı katliamının üzerinden 3 yıl geçti. 10 Ekim 2015’te yaşanan katliamda hayatını kaybedenler için Ankara Garı önünde anma programı düzenlendi.

10 Ekim mitingini düzenleyen kurumlar adında konuşan, DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu, “Katliamın tüm sorumluları yargılanana kadar öfkemizi diri tutacağız. Arkadaşlarımızın hesabını mutlaka soracağız.” diye konuştu.

Gazete Duvar’ın haberine göre, katliamda hayatını kaybedenlerin yakınları, yaralılar ve katliama tepki gösteren kişiler garın önünde bir araya gelmek istedi. Ancak gara çıkan tüm ana ve bağlantı yolları polis tarafından kapatıldı. Sabahın erken saatlerinden itibaren bölgeye TOMA ve yüzlerce çevik kuvvet ekibi getirildi.

“SORUMLULAR HESAP VERMEDİKÇE ACIMIZ DİNMEZ”
10 Ekim mitingini düzenleyen kurumlar adında konuşan, DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu, şunları söyledi: “Katliam sonrası anket yapıp oylarının ne kadar arttığını hesaplayanlar halklarımıza hesap vermedikçe öfkemiz de acımız da dinmeyecektir. Katillere koridor açan, saldırı olacağını gizleyenler, gaz sıkma emrini verenler, güvenlik tedbirleri almayanlar yargılanmadıkça adalet mücadelemiz sürecektir. Katliamın tüm sorumluları yargılanana kadar öfkemizi diri tutacağız. Arkadaşlarımızın hesabını mutlaka soracağız.”

Avukat Mehtap Sakinci Coşgun, “Barış demekten vazgeçmeyelim. Bizim büyük acılarımız var ama bize yüklediği onurlu bir görev de var.” dedi.

Daha sonra anmaya katılanlar 10 Ekim Anıtı’na karanfil bıraktı.
10 EKİM 2015 VE SONRASINDA NELER OLDU?
Türkiye, 10 Ekim 2015 sabahı tarihinin en kanlı terör eylemiyle sarsılmıştı. O gün siyasi partiler ve sivil toplum kuruluşları çağrısıyla ülkenin dört bir yanından gelen binlerce kişi ‘Emek, Barış ve Demokrasi Mitingi’ için Ankara Tren Garı önünde toplanmış, Sıhhiye Meydanı’na çıkmaya hazırlanıyordu.

EN KÜÇÜĞÜ 8 YAŞINDA 103 KİŞİ HAYATINI KAYBETTİ
Tam o anlarda üç saniye arayla iki bomba patladı. Meydan kana bulandı, gökyüzüne duman ve haykırışlar yükseldi… En küçüğü henüz 8 yaşında olan 103 kişi IŞİD’in bombalı saldırısı sonucu hayatını kaybetti. 580 insan yaralandı, 30’u ömür boyu engelli kaldı. Binlerce insanda derin yaralar ve izler bıraktı.

SANIKLARDAN 17’Sİ FİRARİ DURUMDA
19’u tutuklu, 17’si firari 36 sanığın yargılandığı dava 3 yılda ancak tamamlandı. Sadece 9 sanığa “anayasal düzeni ihlal” ve “kasten öldürme” suçlarından 101’er kez ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası verildi. Müebbet hapis cezası alan sanıklar, ayrıca 300’den fazla kişiyi “öldürmeye teşebbüsten” 10 bin 557’şer yıl hapis cezasına çarptırıldı.

MAĞDUR AİLELERİNİN TALEPLERİ REDDEDİLDİ
Mağdur aileleri ve avukatları; davanın “kamu görevlilerini” de kapsayacak şekilde genişletilmesini, saldırının bir “insanlık suçu” olarak değerlendirilmesini, sanıkların tümünün örgüt bağlantılarının açıkça ortaya konulmasını istedi. Ancak bu talepler karşılanmadı. Kararın istinaf mahkemesine taşınması için hazırlıklar sürerken; 16 firari sanık için açılan yeni davanın ilk duruşması 8 Kasım’da.

ipahaber.com

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here