Merkez Bankası kritik faiz kararını açıkladı

0
84

Merkez Bankası kritik faiz kararını açıkladı. Geç likidite penceresi borç verme faizi 12.25'e çekilirken, politika faizi ve faiz koridoru değişmedi. Karar sonrasında hem dolar hem de euroda sert bir düşüş yaşandı.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Para Politikası Kurulu (PPK), bir hafta vadeli repo ihale faiz oranını yüzde 8'de, gecelik borçlanma faiz oranını (faiz koridorunun alt bandı) yüzde 7,25'te ve gecelik marjinal fonlama oranını (faiz koridorunun üst bandı) yüzde 9,25'te sabit tutarken, geç likidite penceresi borç verme faiz oranını yüzde 11,75'ten yüzde 12,25'e yükseltti.

Reuters anketine katılan 14 uzmanın tamamı politika faizi, faiz koridorunun alt ve üst bantlarında faizlerinde değişiklik yapılmayacağını tahmin ediyordu. Geç likidite penceresinde ise sekiz katılımcı artış beklemezken, bir kişi 25 baz puan, 4 kişi 50 baz puan, bir kişi ise 75 baz puan artış tahmin ediyordu.

TCMB bugünkü dahil olmak üzere son üç toplantısında geç likidite penceresi borç verme faizinde toplam 225 baz puan artırım yaptı.

KARAR SONRASI DOLARDAKİ DÜŞÜŞ HIZLANDI

Merkez Bankası'nın faiz kararı öncesi 3.59'ün üstünde olan dolar fiyatları 3.57'nin altına gevşedi. Düşüşünü hızlandıran dolar 3.5610 seviyesini gördü.  3.90'ın üzerinde seyreden euro/TL kuru ise karar sonrasında 3.8815'e kadar geriledi. 

Para Politikası Kurulu'nun metninde yer alan değerlendirmeler ise şöyle:

*Enflasyon görünümünde belirgin bir iyileşme sağlanana kadar para politikasındaki sıkı duruş sürdürülecek

*Enflasyon beklentileri, fiyatlama davranışları ve enflasyonu etkileyen diğer unsurlardaki gelişmeler yakından izlenerek ihtiyaç duyulması halinde ilave parasal sıkılaştırma yapılabilecek

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here