Cemaat’in evlilikleri ‘katalog usülü’yleymiş

0
94

Darbe soruşturmasında tutuklanan itirafçı Genelkurmay Emniyet Subayı İstihbarat Yarbay Gökhan Eski, Gülen Cemaati mensuplarının kendisine evlenmek için 30 kişiyi, hakkındaki tüm bilgilerle önerdiğini söyledi.

Habertürk’ten Fevzi Çakır’ın haberine göre evlenmemesi için kendisine telkinde bulunan ‘abiler’i dinlemeyen Eski, ifadesinde“Dinlemedim evlendim ve 2010’da eşimden boşandım. Fakat birisiyle nişanlandım. Cemaatçi değil diye onu da istemediler ve evliliğin olmaması için çok uğraştılar. Cemaat (FETÖ) nişanlımı bırakıp evlenmem için 30’un üzerinde kişi önerdi”diye konuştu.

‘Fotoğraf ve kişisel bilgiler aktarıldı’

‘Abiler’in evlerinde kadınlara ait vesikalık ve fotoğrafları olduğunu ve görüşürken kadınlarla ilgili memleket, boy, kilo, dini hassasiyet, başının açık-kapalı olup olmaması gibi bilgilerin kendisine aktarıldığını anlatan Eski, “Bu şekilde 10 civarında kişiyle görüşmüşlüğüm vardır. Randevuyu abi ayarlıyordu. Birlikte gidiyorduk ve görüşme Cemaat evinde oluyordu. 15 dakika civarında sürüyordu. Herkes kod adıyla konuşuyordu” dedi.

‘Abi’ ve ‘abla’ danışmanlığında evlilik görüşmesi

Evlilik için yapılan görüşmelerde kadınların ‘abla’, erkeklerin de‘abi’ ile birlikte geldiğini anlatan Eski, görüşme sürecini şöyle anlattı: “15 dakikalık görüşme sonrası herkes başka bir odada kendi abisi ve ablasına düşüncesini söylerdi. İki taraf olumlu ise kapı açık vaziyette erkek ve kadın baş başa bir saat kadar görüşürdü. O arada pasta-börek ikramı yapılır. Bu uzun görüşme sonrasında taraflar birbirlerine görüş bildirmez ve irtibat numarası alamazlardı. Bir hafta beklenirdi. Abi-abla tarafların görüşlerini alır; olumluysa ikinci görüşme ayarlanırdı.”

Kaynak : Diken Haber

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here