Canikli: Gözaltılar buzdağının görünen yüzü; FETÖ IŞİD’den tehlikeli

0
119

Başbakan Yardımcısı Nurettin Canikli, darbe girişimi sonrası operasyonlarda gözaltına alınanların Gülen Cemaati’nin devlete sızmasının boyutu dikkate alındığında ‘buzdağının görünen yüzü’olabileceğini söyleyip sayının artabileceğini vurguladı.

Fotoğraf: DHA

15 Temmuz’dan bu yana yürütülen soruşturma kapsamında kamuda 45 bin, toplamda 60 bine yakın kişi görevden alınmıştı. Gözaltına alınanların sayısının 8 bini, tutuklananların sayısının ise 3 bini geçti.

Canikli, terör örgütü olarak nitelediği Gülen Cemaati’nin 40 yıldır bakanlıklardan ülkenin her köşesinde kamu kuruluşları ve özel sektöre sızdığını belirterek, ”Sadece yargı, mahkemeler, polis değil. Eğitim de buna dahil. Aslında eğitim en etkili yer aldıkları alan’‘ dedi.

Canikli ise darbe sonrası alınan önlemleri savunurken, sadece Gülen’le ilişkisi yüzde 100 belirlenenlerin hedef alındığını söyledi. Başbakan yardımcısına göre, darbenin arkasındaki ‘terör örgütü’ IŞİD ve PKK’dan da tehlikeli.

Gülen Cemaati üyelerinin ‘beyinlerinin alındığını, hipnotize olduklarını, robot gibi hareket ettiklerini’ savunan Canikli, ”Her biri birer potansiyel tehdit. Her türlü saldırılar düzenleyebilirler, buna intihar eylemleri de dahil” dedi.

DİKEN HABER

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here