Dışişleri Bakanlığı’ndan Rusya’nın Gözlem Uçuşu İle İlgili Açıklama

0
269

Dışişler Bakanlığı, Açık Semalar Anlaşması (ASA) kapsamında Rusya'nın gözlem uçuşuna izin verilmemesine dair bir açıklama yayınladı.
Açıklamada şu ifadelere yer verildi:
"Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı coğrafyasında bir güven ve güvenlik arttırıcı önlem olarak öngörülen ve 1992 yılında imzaya açılan Açık Semalar Antlaşması'na (ASA) ülkemizle birlikte 34 ülke taraftır. Antlaşma çerçevesinde Taraf Devletler, belirlenen kotalar çerçevesinde birbirlerinin toprakları üzerinde rutin gözlem uçuşları gerçekleştirmektedirler.
Antlaşma kapsamında talep edilen uçuşlar, gözlem uçuşunun yapılacağı ülke ve uçuşu gerçekleştirecek ülke arasında, rota üzerinde mutabakata varılması halinde icra edilebilmektedir. Bu bağlamda, Rusya Federasyonu'nun 2-5 Şubat 2016 tarihleri için talep ettiği gözlem uçuşunun rotası üzerinde mutabakat sağlanamamış ve uçuş gerçekleşmemiştir.
Esasen Rusya Federasyonu'nun kendi toprakları üzerindeki gözlem uçuşlarına çeşitli sınırlamalar getirdiği tüm ASA taraf devletlerince bilinen bir husustur. Öte yandan, Rusya Federasyonu, 2015 Aralık ayında ülkemizde yaptığı gözlem uçuşunu, ülkemizce önerilen rota değişikliğine uygun olarak gerçekleştirmiştir."
RUSYA: KRİZDEN ÇIKIŞ ENGELLENİYOR
Rusya Federasyon Konseyi Dışişleri Komitesi Başkanı Konstantin Kosaçev, gözlem uçuşuna izin vermemesinin sadece uluslararası yükümlülüklerin ihlali olmadığını, iki ülke arasında yaşanan krizden çıkışı da engellediğini söylemişti.
Rusya Devlet Duması Dış İlişkiler Komitesi Başkanı Aleksey Puşkov ise uçuşa izni vermeyen Türkiye'nin NATO’dan destek alması durumunda, Rusya'nın Açık Semalar Anlaşması'na uymasının soru işareti yaratacağını kaydetmişti.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here